S touto metodou se skořápka sama odlepí od ořechů a všechna jádra zůstávají neporušená
Louskání ořechů postihne každoročně ty z nás, kdo máme zahradu a v ní ořešák nebo lísku. Anebo když máme v okolí někoho, kdo takové stromy vlastní. Čerstvě vyloupané ořechy jsou těmi nejlepšími, které si můžeme dopřát, a to nejen do vánočního cukroví.
I během roku jsou ořechy výborným doplňkem stravy. Na to bychom nikdy neměli zapomínat. Tak dokonale jako Marfuška asi nikdy ořechy nenalouskáme. Ale to nebrání alespoň nějakému zlepšení pomocí několika tipů, jak si louskání co nejvíce zjednodušit.
U nás nejčastěji louskáme vlašské ořechy, ořechy lískové nebo i mandle. Přitom jak vlašáků, tak lískáčů máme několik druhů, každý o zcela jiné velikosti a tvaru.
Tomu musíme přizpůsobit i nástroje, které k louskání používáme. Nebo si koupit nástroje univerzální, což se v dnešní době dá naštěstí docela snadno.
Dnes si ale můžeme ve zdravých výživách a jiných specializovaných prodejnách koupit třeba i para ořechy, pekany, piniové ořechy, makadamový jádra nebo další typy oříšků, které jsou nejchutnější těsně po vyloupání. A také proto si je rádi kupujeme i se skořápkou.
Ořechy lze louskat na čemkoliv, stačí třeba dva kameny. Ale v takovém případě nám často chybí cit pro správný úder, a ořechy si zbytečně rozdrtíme. V domácích podmínkách je nejlepším nástrojem k louskání ořechů louskáček, který se snadno stiskne rukou.
Správný louskáček má minimálně dva výkroje pro dvě různé velikosti ořechů. Ty sofistikovanější mají pružinu a alespoň tři velikosti. Pak jsou ještě louskáčky, kde se velikost nastavuje posunem ve spojení obou rukojetí louskáčku.
Usnadnit si louskání ořechů, to není až tak složitý proces. Stačí, když dodržíte několik rad, jak na to. Vyberte si tu, která vám bude po ozkoušení nejvíce vyhovovat. Zde jsou tipy, o kterých se obecně ví, že dokáží louskání ořechů usnadnit.
Ten první tip tkví ve spaření ořechů.
– Vlašáky, pekanové ořechy nebo para ořechy si dejte do hrnce a zalijte je vařící vodou. Pak hrnec zavřete poklicí a nechte ořechy stát ve vodě, cirka 20 – 30 minut.
– Pak ořechy slejte a nechte v tom stejném hrnci vychladnout. Jakmile jsou natolik vychladlé, že je udržíte v ruce, pusťte se do jejich rozloupávání.
– Tam, kde se obě poloviny skořápky ořechů spojují, zajeďte špičkou nože a nožem pootočte.
Švy se totiž spaření oslabily, takže nyní od sebe obě poloviny skořápky krásně rozloupnete. Ořech zůstane v celku, krásně jej i vyloupnete z druhé poloviny skořápky. Hned bude spousta lodiček na vánoční pouštění svíček po hladině vody.
Najdeme ale i jiné tipy k louskání.
Třeba dát ořechy na prkýnko, překrýt utěrkou a pěkně je všechny poťukat kladívkem nebo paličkou na maso. Jen je potřeba najít správný úder. Tato technika samozřejmě ničí skořápky, lodičky si pak nepustíte. Ale je velmi rychlá.
Když používáte louskáček, je nutné položit ořechy švem (spojem) na dno louskáčku (respektive kolmo k louskáčku). Díky tomu skořápka dobře praskne a ořech se nechá snadno vyloupnout.
Znáte kleště sikovky? Hlavně pánové s nimi rádi louskají ořechy. Tak se můžete přidat.
A když jste venku, bez nástrojů, jen si chcete pochutnat na právě spadeném oříšku, vezměte do dlaně dva. Snáze se o sebe navzájem rozlousknou.
Moderátorka a komička Zuzana Bubílková prožívá těžké chvíle kvůli nebezpečí, které ohrožuje jejího syna Tomáše…
Herec, moderátor a muzikant Václav Kopta a jeho manželka, herečka Simona Vrbická, patří k nejstabilnějším…
Herečka Berenika Kohoutová je známá nejen svými hereckými výkony, ale také otevřeným přístupem k mateřství.…
Zpěvačka Marie Rottrová potěšila své fanoušky nečekanou fotografií, na níž se objevila bez make-upu. Na…
Česká kulturní scéna přišla o významnou osobnost. V neděli 12. ledna nás navždy opustila herečka,…
Barbora Bobuľová, známá českému publiku jako princezna Pavlínka z pohádky Nesmrtelná teta, se po dlouhé…