Pravidla pro nošení masek, která vstoupí v platnost 1. září, se mírně změnila. Například nyní bude povinné nošení roušek v MHD, meziměstských spojích, na úřadech a ve zdravotních zařízeních. Naštěstí bez roušky bude možné navštívit restaurace, kadeřnictví nebo nákupní centra.
Nyní od 1. září je nutné plošně nosit roušky ve veřejné dopravě. Jde o veřejnou dopravu ve městě, meziměstské spoje a taxi.
Lidé budou muset chodit v rouškách ve volebních místnostech a na úřadech. Tato opatření přijalo ministerstvo zdravotnictví.
Také jsou změny, které se týkají hlavního města. Například v Praze bude nutné zakrývat ústa a nos ve všech nádražních budovách i ve vnitřních prostorách letiště.
Pokud jde o nošení masek na palubě letadel, je pravděpodobné, že toto pravidlo stanoví samotné aerolinky. Alespoň neexistuje obecné pravidlo pro všechny.
Samozřejmě bude nutné zakrývat ústa a nos ve všech zdravotnických zařízeních. To znamená v nemocnicích, lékárnách, poliklinikách, ambulancích atd.
Také povinné nošení roušek bude v zařízeních sociálních služeb. Jde například o týdenní stacionáře a domovy důchodců.
Stejné pravidlo platí pro veřejné akce, které se budou konat ve vnitřních prostorách a kde bude více než 100 lidí. Jsou to například divadla nebo kina, stejně jako svatby a pohřby, pokud se odehrávají ve vnitřních prostorách.
Naštěstí nyní bude možné chodit bez roušky v obchodech a nákupních centrech. Také bude možné volně dýchat v restauracích, barech, kavárnách, klubech a dalších stravovacích zařízeních.
Rouška nebude nutná při návštěvě kadeřnictví, salonu manikúry a pedikúry. V tělocvičnách bude také možné trénovat a volně dýchat.
Žáci a studenti budou moci ve školách nezakrývat ústa a nos. Ale budou k tomu nuceni v případě, že jejich region bude označen na semaforu oranžovou nebo červenou barvou.
I když oranžovou barvou je nyní označena Praha, zatím tam není povinné nošení roušek ve školách. Ředitelé škol ale mohou žákům v některých lokalitách nařídit, aby chodili v rouškách, pokud to bude potřeba.
Existují také výjimky z pravidel. Kdo může být bez roušky? Samozřejmě jsou to děti do dvou let a lidé, kteří mají duševní poruchy, poruchy intelektu, poruchy kognitivních schopností atd.
To se netýká pacientů hospitalizovaných v nemocnicích, kteří jsou tam upoutáni na lůžko. Bez roušky mohou být zdravotníci, ale pouze v době, kdy neposkytují zdravotní služby.
Bez roušek můžou být uživatele sociálních služeb v zařízeních sociálních služeb. To platí i pro některé případy, kdy to může povolit lékař nebo poskytovatel zdravotních nebo sociálních služeb.
Volně dýchat mohou řidiči veřejné dopravy, pokud nejsou přímo v kontaktu s pasažéry.
Bez roušky mohou být přítomni v soudní síni, ale pouze ti, kterým to soud umožní. Pokud soud rozhodne, všichni přítomní budou moci nezakrývat ústa a nos.
Také během svatebního obřadu může být ženich a nevěsta a další přítomní bez roušek. To platí i pro lidi v prostorech lázeňských a léčebných bazénů.
Jistě s otevřenou tváří mohou být lidé při fotografování portrétní fotografie. Například fotografie novomanželů a podobně.
Povinnost nosit roušku se nevztahuje také na herce, hudebníky, tanečníky, vedoucí, redaktory a další lidi podobných profesí při výkonu jejich práce.
Legendární rocker Petr Janda překonal o víkendu vážné zdravotní potíže, které v jeho okolí vyvolaly…
Štefan Margita je úspěšným operním pěvcem, který zpíval v mnoha zemích, ale i teď má…
Manželství Anny-Marie Kánské a Richarda Chlada má první výročí. Svatba, která se konala na Maldivách…
Herečka Jana Paulová po svém odchodu ze soutěže StarDance prozradila, jak fyzicky náročné pro ni…
30letá Alžběta „Betty“ Minaříková a její 31letý manžel Vojtěch „Vojta“ Urban oznámili na svých sociálních…
Manželé Ondřej Gregor Brzobohatý a Daniela Brzobohatá rozhodně patří k originálním párům českého showbyznysu. Začali…