Zatím co ve mnoha evropských zemích prodej v obchodech v neděli je omezen, Čeští podnikatele se tomu brání. Považují to za omezování podnikatelské svobody.
Proti jsou hlavně velké řetězce. Maloobchodní sítě na venkově nejsou ale proti takovému návrhu.
V neděli jsou většinou obchody uzavřené v Německu, Polsku nebo Rakousku. Dočasně je také uzavřeli na Slovensku kvůli koronaviru.
Slováci nejsou ani proti, aby obchody s potravinami zůstaly v neděli uzavřené dlouhodobě.
V Česku zatím musí být obchody s plochou nad 200 metrů čtverečných uzavřené během vybraných svátků. Menší obchody však mohou mít otevřeno.
Na Slovensku se rozhodli udělat neděli sanitární dnem, kdy je možné provést důkladnou dezinfekci obchodů v době koronavirové krize.
Politici na Slovensku se rozdělili. Část si myslí, že obchody by měly zůstat uzavřeny v neděli dlouhodobě, další jsou proti.
V Německu má vliv křesťanská tradice, a proto ve mnoha malých obchodech se nedá nakupovat v neděli už několik desetiletí.
Podobná situace je i v Rakousku. Zastavují provoz prodejen v neděli také v Norsku a Švýcarsku.
V Maďarsku se to ale nepovedlo a po roce fungování zákon omezení prodeje byl zrušen kvůli vysokým ztrátám podnikatelů a propouštěním.
Regulaci prodeje podporují hlavně malé obchody z venkova. Dle jejich asociace by to vyrovnalo trh. Navíc v Evropě s tím mají dobrou zkušenost.
Předseda obchodního družstva Tempo Jan Sůra říká, že v podobném režimu fungují několik měsíců, protože chtějí dopřát volno svým zaměstnancům.
Ti jsou s rozhodnutím velmi spokojení. Chtějí, aby to fungovalo na celostátní úrovni. Uvítala rozhodnutí družstva i česká církev.
Obchodnici však nejsou už tak nadšení, protože to považují za zásah do svobody podnikatelů a museli by prý propouštět zaměstnance.
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza tvrdí, že zájem o nedělní prodej mají a zákaznici, kteří nemají možnost nakupovat v jiných dnech.
Další problémem bude větší zátěž zaměstnanců v sobotu a pondělí. Navíc by se měla zrušit omezení prodeje během vybraných státních svátků.
V tomto případě hrozí propouštění zaměstnanců a znevýhodnění kamenných obchodů před internetovými obchody, které fungují celý den během týdne.
Proti omezení prodeje v neděli jsou i velké obchodní řetězce. Říkají, že lidé mají právo nakupovat sedm dní v týdnu a o neděli je velký zájem.
V neděli si zaměstnanci přivydělají víc, protože dostávají přidáno 10 až 30 procent.
Stejný názor má vedení řetězců Penny Market, Tesco, Albert a Lidl.
Pro Čechy při tom není novinkou pracovat v neděli. Více než čtvrtina musí v tento den aspoň občas pracovat. Podíl takových zaměstnanců ale klesá.
Manželé Koktovi oslavili významné životní jubileum - desáté výročí svatby. Ačkoli se o nich často…
Zpěvačka Anna K. určitě ví, co je empatie. Rozhodla se pomoci bývalému partnerovi Tomáši Varteckému,…
Jiřina Bohdalová, ikona českého herectví, se v posledních týdnech stáhla z veřejného života. Kvůli vážným…
Zpěvák Jan Bendig zažil během dovolené v Thajsku nepříjemnou situaci. Na výletě na vyhlášený opičí…
Rodina českého básníka a výtvarníka Pavla Zajíčka zažívá nesmírnou bolest. Pouhý rok po smrti otce,…
52letá herečka Markéta Hrubešová sdílela radostnou událost ze života své rodiny. Její jediná 19letá dcera,…