Existuje šance, že trh s potravinami se v blízké budoucnosti může výrazně změnit. Někteří odborníci z německé Akademie věd Leopoldina tvrdí, že je nutné zachovat životní prostředí.
Proto je podle nich nutné, aby se maso a mléko v obchodech prodávaly za vyšší ceny.
Němečtí vědci provedli studii, po které začali žádat německou vládu, aby přijala nezbytná opatření podle jejich mínění.
Navrhli zvýšit daň z přidané hodnoty na mléko a maso z 7 na 19 procent. V Česku se přitom tento ukazatel rovná 15 procentům.
Pokud by to ale nepomohlo ke snížení spotřeby masa a mléka, musela by vláda k jejich výrobcům přistoupit jako k elektrárnám. Elektrárny zaplatí do rozpočtu další peníze za emise oxidu uhličitého.
A podobné návrhy už vyslovily dvě velké strany v Německu. Jedna taková strana je Bavorská Křesťansko-sociální unie (CSU).
Bavorská strana chce zachránit německé zemědělce a výrobce potravin. Jedním ze způsobů, které pomohou realizovat podle jejich názoru je zvýšení DPH.
Také tato strana by chtěla, aby prodejci masa přestali přitahovat zákazníky pomocí nízkých cen masa, aby například maso zmizelo z letáků supermarketů.
Německá Zelená strana ale nabídla úplně něco jiného, a to minimální ceny živočišných produktů. Trvají také na zlepšení pracovních podmínek pro pracovníky v této oblasti.
„Pracují za mizerných pracovních a mzdových podmínek, žijí v ubytovnách za katastrofalních podmínek azapomíná se na ochranu jejich zdraví“ řekl Robert Habeck, spolupředseda strany Zelených.
Jeho slova potvrzují alespoň to, že několik stovek pracovníků masného průmyslu v Německu onemocnělo koronavirem kvůli špatným pracovním podmínkám a podmínkám pobytu.
Vědci z německé akademie tvrdí, že za několik desítek let hrozí vyhynutí asi milionu živočišných druhů. To platí i pro mnoho druhů rostlin, je to velmi mnoho.
Podle nich to ohrožuje především savce, obojživelníky a mořské korály. Za poslední století se prý některé živočišné druhy snížily o 80 procent.
Velmi akutní je také nyní problém zmizení lesů po celé planetě, ať už jde o tropické deštné pralesy nebo lesy na Sibiři, Severní nebo Jižní Americe.
Ze všech těchto důvodů země ztrácí svou účinnost při pěstování zemědělských produktů. Za poslední půlstoletí v Evropě zmizelo asi 90 procent všech rostlin, které zde volně rostly nebo se pěstovaly.
Tento problém je komplexní, to znamená, že zahrnuje účinky emisí skleníkových plynů, eroze půdy, sucha a masivního používání pesticidů.
Vědci z německé Akademie věd Leopoldina věří, že to může ohrozit celé lidstvo. Navíc dodávají, že globální ekosystém každý rok potřebuje zhruba 140 miliard dolarů.
Také odborníci se snažili předvídat vývoj agrární politiky a říci své doporučení o dalších krocích.
Podle jejich výpočtů by tak bylo nutné snížit spotřebu masa na jednu osobu zhruba o polovinu, tedy na zhruba 500 gramů týdně.
Navrhuje se také, aby školní jídelny a další stravovací zařízení zahájily takzvanou kampaň za zdravé stravování.
Vědci upozorňují, že přibližně 70 procent všech zemědělských pozemků v Evropě se používá k výrobě živočišných produktů.
Přitom jen asi 20 procent potřebných kalorií člověk dostavá z živočišných produktů.
Také odborníci se domnívají, že již nyní je nutné změnit přístup k zemědělství. Například podle jejich názoru je čas přestat ničit savany a lesy, aby vytvořily nové zemědělské plochy.
Legendární rocker Petr Janda překonal o víkendu vážné zdravotní potíže, které v jeho okolí vyvolaly…
Štefan Margita je úspěšným operním pěvcem, který zpíval v mnoha zemích, ale i teď má…
Manželství Anny-Marie Kánské a Richarda Chlada má první výročí. Svatba, která se konala na Maldivách…
Herečka Jana Paulová po svém odchodu ze soutěže StarDance prozradila, jak fyzicky náročné pro ni…
30letá Alžběta „Betty“ Minaříková a její 31letý manžel Vojtěch „Vojta“ Urban oznámili na svých sociálních…
Manželé Ondřej Gregor Brzobohatý a Daniela Brzobohatá rozhodně patří k originálním párům českého showbyznysu. Začali…