Aktuálně v ČR je 2363 nakažených. Od čtvrtka 28.května přibylo 46 případu nákazy Covid-19. V Česku počet nakažených od začátku epidemii je 9180 lidi.
Uzdravilo se více než 70% pacientů. Počet zemřelých je 319. Všechny údaje zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví na svém webu.
Celkem v Česku je 140 hospitalizovaných, a v těžkém stavu je momentálně 19 pacientů. Většina nakažených mají mírný průběh nemoci covid-19.
V pátek 29.května poslanci schválili zákon, který bude vypočítat dovolené od odpracovaných hodin. Dříve to se vypočítalo od odpracovaných dnů.
“Všichni budou mít spravedlivější nárok na dovolenou, která se bude nově odvozovat od odpracovaných hodin, nikoli od odpracovaných dnů”, – řekla ministryně práce a sociálních věci Jana Maláčová.
Dovolená bude spojena s týdenní pracovní dobou, a odrazily by se v ní snížené úvazky, například v rámci sdíleného pracovního místa. Bude se to tykat všech zaměstnanců.
Taková změna především ovlivní ty, kdo pracuje v režimu krátký a dlouhý týden.. Také by mohla během celého roku změnit délku úvazků.
V ČR zaměstnanci mají nárok na 4 týdnu dovolené za rok. Státní zaměstnanci mají 5 týdnů, a velké množství zaměstnanců soukromých firem mají 6 týdnů. Učitele mají celých 8 týdnů dovolené.
Také nový zákon zavádí sdílení pracovního místa. To znamená, že na jedné pozici bude více pracovníků, ale s kratším úvazkem.
“Flexibilní formy práce můžou pomoct rodičům s malými dětmi v návratu do práce po mateřské dovolené. Také se to povolí zůstat v pracovním procesu seniorům, kteří chtějí pracovat.
Stejně je to pro osoby, které se pečují o své blízké”, – napsali v prohlášení resortu práce.
“Studenty a absolventy také díky ni mohou získat potřebnou praxi, nebo své první zaměstnání”, – dodali.
Zaměstnavatelům tento zákon také muže pomoct. Na jedné pracovní pozici bude dva lidi, nebo více zaměstnanců s kratší pracovní dobou.
Ale budou vyplňovat stejnou práci. Pracovní dobu budou moci rozvrhnout zaměstnanci podle toho, jak jim to vyhovuje.
Zákon také změní výpočet náhrady po pracovník úrazu. Do dnes výpočet náhrady za ztrátu na výdělku, počítal s institutem stopvýdělku.
Od výdělku, který si postižený vydělal před pracovní urážkou, odečítali částku, kterou vyplatili invalidnímu důchodu. Také počítali částku, kterou si vydělal poté, co se po pracovnímu úrazu vrátil do zaměstnání.
“Tato částka byla vždy mnohem vyšší, než si tentýž člověk vydělal později, kdy často ze zdravotních důvodů ztratil práci s vyšším honorářem, a v novém zaměstnání vydělal o několik tisíc korun méně”,
řekl poslanec lidovců Vít Kaňkovský.
Když mu vypočítali rentu, odečítali mu také mzdu, kterou vydělal po ukončení pracovní neschopnosti. Jako důsledek, měl částku vyplácené náhrady za ztrátu na výdělku o několik tisíc korun nižší.
V praxi je to stejně. Často to vede k tomu, že takové lidi zůstávají v evidence Úřadu práce, nebo pracuji nelegálně. Kaňkovský by chtěl to změnit.
Štefan Margita je úspěšným operním pěvcem, který zpíval v mnoha zemích, ale i teď má…
Manželství Anny-Marie Kánské a Richarda Chlada má první výročí. Svatba, která se konala na Maldivách…
Herečka Jana Paulová po svém odchodu ze soutěže StarDance prozradila, jak fyzicky náročné pro ni…
30letá Alžběta „Betty“ Minaříková a její 31letý manžel Vojtěch „Vojta“ Urban oznámili na svých sociálních…
Manželé Ondřej Gregor Brzobohatý a Daniela Brzobohatá rozhodně patří k originálním párům českého showbyznysu. Začali…
Artur Štaidl, syn zesnulé zpěvačky Ivety Bartošové a zesnulého hudebníka a skladatele Ladislava Štaidla, se…