Kvůli koronavirové pandemii se mezi Čínou a Tchaj-wanem zhoršily vztahy. Během epidemii Peking kritizoval každý stát za rozšíření koronaviru. Tchaj-wan naopak byl příkladem zvládnutí nemoci. Celkem ostrov má 440 nakažených a jenom 7 zemřelých.
Tento týden Tchaj-wan se snažil získat speciální status pozorovatele na jednání Světové zdravotnické organizaci, ale bylo to marně, protože Tchaj-wan ve dnešní době je součástí Činy.
Pandemie koronaviru zlepšila status Tchaj-wanu v celém světě. Tchaj-wan je velký ostrov, který muže existovat jako samostatná země. Kvůli tomu napětí mezi ostrovem a Čínou se zvyšuje.
Čínská lidová armáda v srpnu plánuje blízko Tchaj-wanu dělat námořní manévry. Také chce nacvičit vylodění na Prataských ostrovech v Jihočínském moři, které kontroluje tchajwanská vláda.
USA prodává Tchaj-wanu moderní torpéda, a Francie dodává ostrovy protiletadlové rakety. To velmi znepokojuje Čínskou vládu, a ona proti tomu protestuje.
V pátek 22.května v Pekingském parlamentu začalo zasedání. Hlavními tématy byly koronavirus a Tchaj-wan. Čínský premiér Li Kchečchiang požádal o “mírném” připojení ostrova k Čínské zemi.
“Chceme, aby se k nám připojili. Budeme jich v tom podporovat”, – řekl ministr.
Po připojení Peking slibuje, že ostrov bude mít stejný model jako Hongkong. Jedna země, dva systémy. Na ostrovu bude vládnout guvernér, ale vybrat ho musí Čína, co Tchajwanci odmítají.
“Chci znovu zdůraznit a zopakovat slova mír, rovnost, demokracie a dialog. Model jedna země, dva systémy nepřijímáme. Muže degradovat tchajwanský národ a zrušit nynější status quo”, – řekla tchajwanská prezidentka.
Deník Financial Times napsal, že se mezi čínskými politiky vede diskuse o tom, jak připojit ostrov silou. Možná si mysli, že se po koronaviru nastala vhodná doba.
“Nastal čas k vojenské akci proti Tchaj-wanu. Tak napsal jeden z námořních důstojníků na čínském webu. Později článek odstranili, ale diskuse ve dnešní době pokračují”, – napsal deník.
Od roku 1948 Tchaj-wan je nezávislým státem. Připluli tam vojáci strany Kuomitang, která prohrála občanskou válku v Číně.
Čína každý rok odmítá existovaní Tchaj-wanu jako nezávislého ostrovů. Kontrola ostrova je ve dnešní době velmi důležitá pro Čínskou vládu.
V roce 2015 Čínský prezident Si Ťin-pching se v Singapuru sešel s tchajwanským prezidentem Ma Jing-ťiouem. Bohužel, během schůzky nic nevyřešili.
Legendární rocker Petr Janda překonal o víkendu vážné zdravotní potíže, které v jeho okolí vyvolaly…
Štefan Margita je úspěšným operním pěvcem, který zpíval v mnoha zemích, ale i teď má…
Manželství Anny-Marie Kánské a Richarda Chlada má první výročí. Svatba, která se konala na Maldivách…
Herečka Jana Paulová po svém odchodu ze soutěže StarDance prozradila, jak fyzicky náročné pro ni…
30letá Alžběta „Betty“ Minaříková a její 31letý manžel Vojtěch „Vojta“ Urban oznámili na svých sociálních…
Manželé Ondřej Gregor Brzobohatý a Daniela Brzobohatá rozhodně patří k originálním párům českého showbyznysu. Začali…