Zdroj: fit4brain.com
Problém otců a dětí je starý jako svět. Časy se mění, mění se metody a mravy. Rodiče a děti se nedokážou dohodnout jako před stovkami let. Mohlo by se zdát, že každý dospělý byl dítě a ví, jak navázat tento kontakt, ale pravděpodobně časem ztratí tyto znalosti. Snad každý rodič potřebuje malé taháky:
Zdroj: fit4brain.com
Všichni chceme, aby naše děti byly šťastné. Všichni jim přejeme jen to nejlepší. Ale někdy se stane, že začneme zaměňovat pojmy a míchat své vlastní priority do života někoho jiného.
Naším úkolem jako rodičů a pedagogů (jakkoli banální to zní) je naučit děti učit se. Naučit se hledat správné informace a oddělit pravdu od lži. Naučit se objíždět překážky s nejmenšími ztrátami – fyzickými i morálními.
Zdroj: fit4brain.com
Víte, učit, ne dělat všechno za ně: nepodávat rozhodnutí v již hotové podobě, netěžit možné a nemožné, ne hýčkat, ale milovat. Udělat samostatně, někdy je jednodušší a dát maximum – potěšení. Ale čím víc dětem dáváme, tím méně umějí a chtějí.
Děti jsou především lidé a všichni lidé z přejídání začínají říhat. Nemusíte do nich strkat to, co jim brání v růstu a rozvoji.
Je třeba dát jen to, co jim skutečně pomůže stát se dospělými a samostatnými. Koneckonců, oni (všichni jako jeden) dříve nebo později vyrostou a chtějí něco víc. Chtějí své rodiny, své peníze. Budou chtít obhájit svůj názor a dělat své vlastní činy. Zda to dokážou a čím to celé skončí, závisí do značné míry na vás!
Zdroj: fit4brain.com
Podle mého názoru budou primární věci při formování dětské osobnosti:
1. Původní fyzická soběstačnost
Ať už se jedná o první kroky, krmení, toaletu, výběr hraček v obchodě, lezení na švédské stěně, skákání v bazénu… jakmile vidíte, že dítě je připraveno jednat, nechte ho jít. Netlačte na něj, nechte jít svou cestou. Chraňte před „pády“ a varujte před následky, ale nedělejte to všechno za něj.
2. Dostatečná mobilita
Pamatujte, že pouze energie vytváří energii. Nečinnost ji zabíjí. Nedovolte, aby děti byly líné. Buďte pozitivním příkladem. Procházky, pěší turistika, sportovní oddíly – to vše potřebují děti jako vzduch. Bez toho přestanou být dětmi.
Zdroj: fit4brain.com
3. Klidná a důvěřivá domácí atmosféra
To je velmi důležitý bod. Pokud je situace v domě nervózní, nemůže být řeč o důvěře a samostatnosti. Pro každé dítě je dům místem, kde je vždy milován a čekají ho tam. Jen si to pamatujte. Snažte se nepřinést domů pouliční hněv, nekřičte a nemluvte nahlas o svých křivdách a chybách.
4. Rodinné večeře a rozhovory
V mém dětství to nikdy nebylo. Ale vždycky jsem chtěla. Je to tak skvělé, když se sejde celá rodina, když probíhá živá komunikace. Když mladší poslouchají vzpomínky starších, učí se jejich zkušenostem a starší zase nebrání mladším, aby vyjádřili svůj vlastní názor. To je výměna, to je to, co dává sílu a pomáhá dělat správná rozhodnutí.
Zdroj: fit4brain.com
5. Jasné hranice dovoleného a jednoznačnost vašich činů
I dospělému člověku to velmi usnadňuje život. Co si budeme povídat o dětech? Neměňte své rozhodnutí jako rukavice. Dohodněte se předem a požádejte všechny členy rodiny, aby dodržovali zvolenou taktiku.
Zdroj: fit4brain.com
Nikdy se před dětmi nehádejte. Je to velmi silný zásah do dětské psychiky.
Co jiného můžete udělat pro dítě jako rodič:
Zdroj: fit4brain.com
77letá herečka Regina Rázlová se v posledních letech potýká s vážnými zdravotními problémy. Po chirurgickém…
Letošní jaro bude pro jeden slavný pár výjimečné. Lela Vémola se brzy stane potřetí maminkou…
Bývalá česká reprezentantka v biatlonu a dvojnásobná stříbrná medailistka ze Zimních olympijských her 2014 a…
Moderátorka Iveta Lutovská se poprvé objevila ve společnosti se svým partnerem Vojtou. Dvojice, která si…
Dagmar Patrasová se po delší době vyjádřila k italskému hoteliérovi Vitovi, se kterým ji v…
Dnes je mnoho důchodců, včetně těch slavných, kteří stále pracují. Dalibor Janda, který za měsíc…