Polský film Mastičkář byl natočený podle románu spisovatele Tadeusze Dolega-Mostowicze na začátku 80. let. To je melodrama o geniálním chirurgovi, který ztratil paměť. Diváků velmi dojal tento příběh.
Osudy herců z Mastičkáře
Jerzy Bińczycki (lékař Rafal Wilczur)
Polský divadelní a filmový herec je také známý svými rolemi ve filmech Noci a dny a Pan Tadeáš Andrzeje Wajdy. V Mastičkáři si Bińczycki zahrál roli profesora Rafala Wilczura, který ztratil paměť.
Herec se narodil v roce 1937 v Krakově a tomuto městu věnoval většinu svého života. Zde absolvoval Státní vyšší divadelní školu. Už od roku 1965 působil herec ve Starém divadle, pak byl ředitelem. V roce 1998 náhle zemřel na infarkt. Souběžně s prací v divadle zahrál si v 55 filmech.
Jak se často stává, na začátku své kariéry neměl Jerzy štěstí ve filmových rolích – po dlouhou dobu se objevoval pouze v epizodách filmů. Ale v roce 1975 polský režisér Jerzy Antczak ho pozval, aby si zahrál Bohumila ve filmu Noci a dny podle románu Marie Dąbrowské.
Film se stal skutečným hitem. Za tuto roli získal Bińczycki několik polských filmových cen. Pokusil se také věnovat se politice, byl členem strany Demokratická unie, později však bezvýsledně kandidoval do polského Senátu.
Anna Dymna (Maria Wilczur)
Anně je nyní 69 let a úspěšně kombinuje kariéru v divadle s prospěšnými činnostmi. Divák se do ní zamiloval právě kvůli roli Marii v Mastičkáři.
Stejně jako její kolega se žena celý svůj život věnovala Krakovu – nejprve zde absolvovala Státní vyšší divadelní školu, odkud byla okamžitě pozvána do Starého divadla, ve kterém dodnes působí spolu se svým současným manželem.
Annin první manžel byl také herec a scenárista, zemřel pět let po svatbě. Anna si stále vzpomíná na Wiesława jako na člověka, který na ni měl velký vliv.
Dymna si zahrála mnoho hlavních rolí. Byla Markétkou v polské adaptaci filmu Mistr a Markétka z roku 1989 režiséra Macieje Wojtyszka. Nyní Anna nehrá ve filmech tak často, ale přednáší na univerzitě a má autorský televizní pořad.
Herečka zve lidi s psychickými a fyzickými problémy, kteří trpí vzácnými chorobami. Od roku 2001 aktivně pracuje s lidmi se zdravotním postižením: nejprve pro ně organizovala každoroční festival hudby a divadla a v roce 2003 vytvořila fond pomoci Navzdory všemu.
Tomasz Stockinger (Leszek Czyński)
Pro Tomasze Stockingera se role ve filmu Mastičkář stala nejvýznamnější v jeho kariéře. Poté začal se herec objevovat výhradně v seriálech a účastnit se pořadů.
Přelomovým okamžikem v osudu Stockingera byla jeho účast v nejdelším polském televizním projektu, seriálu Klan. Po dobu 21 let Stockinger hrál lékaře Lubicza a poté, co se stal typickým seriálním hercem, se již nemohl vrátit do kinematografi, nebyl pozván.
Od dětství herec rád zpívá a v zralejších letech dokonce nahrál sólové album Melodią wracasz do mnie.
Díky svému hudebnímu talentu se herec někdy objevuje na televizi, jedno z jeho posledních vystoupení bylo v roce 2007 v televizním pořadu věnovaného 10. výročí seriálu Klan. Herec si poprvé veřejně zazpíval v duetu s Kajou Paschalskou.
Poté se bulvární tisk stále více zajímal pouze o Tomasův osobní život – po rozvodu s manželkou měl často milostné pletky s různými ženami.
A v roce 2009 se Stockinger stal viníkem dopravní nehody a ujel z místa. Policie ho zadržela a v květnu 2010 dostal Stockinger roční podmíněný trest s odkladem na 3 roky a pokutu 10 000 PLN.
Igor Śmiałowski (Stanisław Czyński)
Śmiałowski se narodil v Moskvě a herecké vzdělání získal ve Vilniusu. Tam, hned po maturitě, debutoval v místním kabaretu. Poté herec hodně cestoval po Evropě a hrál v různých divadlech – v Bělostoku, Krakově, Katovicích, Lodži a Varšavě.
Pak se Śmiałowski rozhodl usadit se v hlavním městě Polska. Tam hrál v představeních „televizního divadla“ v letech 1957-1999, „divadle polského rozhlasu“ a ve filmech. Mastičkář se stal jedním z jeho posledních filmů.
V určitém okamžiku umělec přešel na literaturu a napsal několik sbírek vzpomínek a divadelních anekdot. V roce 2008 Igor Śmiałowski zemřel ve věku 88 let.
Bernard Ladysz (Prokop)
25. července 2020 zemřel Ladysz ve věku 98 let ve Varšavě. Byl známější jako operní zpěvák než jako herec. V 26 letech se stal sólistou Akademického souboru písní a tanců Polské armády, od roku 1950 působil ve Velkém divadle ve Varšavě.
Ladysz měl silný a krásný basbaryton, často hostoval a vystupoval na operních scénách mnoha divadel po celém světě a na koncertech.
Ladysz úspěšně spojoval svou hudební kariéru s kariérou herce – v obou oblastech získal uznání a řadu polských i mezinárodních ocenění. Zahrál si pouze v devíti filmech.
PSALI JSME: „HERCI, KTEŘÍ HRÁLI HLAVNÍ ROLE VE FILMU POLICEJNÍ AKADEMIE“: JAK VYPADALI TEHDY A JAK VYPADAJÍ DNES
PŘIPOMÍNÁME: JAK PO 40 LETECH VYPADAJÍ HERCI Z FILMU «MODRÁ LAGUNA»
Známý moderátor Jan Rosák se vyjádřil k obviněním a spekulacím, které vznikly kvůli jeho nepřítomnosti…
Josef Kemr, nezapomenutelný český herec, byl nejen mistrem svého oboru, ale také člověkem s neotřelým…
Herečka a spisovatelka Jana Bernášková vyrazila na svou první dovolenou po rozchodu s Rudolfem Merknerem,…
Česká mediální scéna přišla o talentovaného moderátora. Ve věku pouhých 40 let nás náhle opustil…
Moderátorka a komička Zuzana Bubílková prožívá těžké chvíle kvůli nebezpečí, které ohrožuje jejího syna Tomáše…
Herec, moderátor a muzikant Václav Kopta a jeho manželka, herečka Simona Vrbická, patří k nejstabilnějším…