V průběhu krize s koronavirem v roce 2020 lidé přijali nebo odmítli – různé strategie pro zpomalení šíření viru používáním roušek a omezením jejich blízkých interakcí s ostatními. Proč? Do těchto osobních rozhodnutí samozřejmě hraje mnoho faktorů, ale jedním z hlavních aspektů by mohla být osobnost. Ukazuje se, že u lidí, kteří vykazují „temné“ rysy spojené s narcisismem, je méně pravděpodobné, že přijmou nařízení pro ochranu veřejného zdraví.
V nové studii Pavel Blagov z Whitman College ve Washingtonu provedl průzkum u 500 lidí, aby lépe pochopil, jak se různé osobnostní rysy shodují s podporou sociálního distancování a určitých zpráv o veřejném zdraví. Celkově lidé, kteří měli vyšší úroveň svědomitosti a neuroticismu, pravděpodobněji reagovali na zprávy o veřejném zdraví. Lidé, kteří mají znaky „temné triády“ – podlosti a nedostatečných vnitřních zábran, méně pravděpodobně podporovali zodpovědné chování v oblasti veřejného zdraví a pravděpodobněji vystavili ostatní rizikům infekce.
Je zajímavé, že většina lidí upřednostňovala zprávu o veřejném zdraví, která apeluje na soucit, například „Pomozte chránit zranitelné“. Lidé s tmavšími rysy se však o tuto zprávu opravdu nestarali. Místo toho ti, kteří mají výrazně antagonistické rysy, častěji ignorovali zprávy o veřejném zdraví nebo jednali v rozporu s odvoláním na altruistické chování.
„Zdá se, že osobnost je relevantní pro epidemiologii a komunikaci v oblasti veřejného zdraví obzvláště v kontextu nakažlivých chorob,“ napsal Blagov.
Většinou to dává smysl. Lidé, kteří jsou svědomitější a zajímají se o druhé, by s větší pravděpodobností dodržovali zdravotní rady, které by chránily ostatní lidi, i když jim nehrozí vysoké riziko infekce. Lidé, kteří projevují větší otevřenost a příjemnost, pravděpodobně přijmou nové chování v oblasti zdraví, které pomůže jim i ostatním. Lidé, kteří jsou neurotičtější a obávají se infekce, se pravděpodobně budou ze strachu vyhýbat rizikům. Lidé, kteří jsou více extrovertní, mohou být frustrováni pokyny pro sociální distancování.
U lidí, kteří projevují narcistické rysy, jako je bezcitnost, manipulativnost a nedostatek empatie, může být pravděpodobnější, že se soustředí na sebe, jednají nerozvážně a jsou cyničtí. Obzvláště nenávidí, když jsou omezováni. Taky nemají rádi, když je jím řečeno co mají dělat, což vědci viděli v předchozím výzkumu veřejného zdraví týkajícím se rizikového sexuálního chování, kouření a užívání alkoholu.
Například lidé s více psychopatickými sklony pravděpodobněji úmyslně uvedou sexuální partnery v omyl ohledně svého HIV pozitivního statusu. Ti, kteří mají narcistické vlastnosti, mohou také vědomě vystavit ostatní riziku HIV. Ale jak zdůrazňuje Blagov, výsledky studie neznamenají, že virus šíří pouze nezodpovědní a bezohlední lidé, a to neznamená, že ti, kteří onemocní jako COVID-19, mají temné rysy osobnosti. Navíc korelace ve studii byly podle něj malé a lidé většinou podporovali zprávy o veřejném zdraví. Studie však vyvolává důležité otázky pro budoucí výzkum.
Dalším klíčovým bodem je, že průzkum byl proveden mezi 20. a 23. březnem poté, co Kalifornie a New York vydaly příkazy zůstat doma. Pandemie byla tehdy „nová“, zejména v USA, a lidé pravděpodobně tehdy měli určité názory, kterým nyní možná nevěří. Po měsících zpráv v oblasti veřejného zdraví a nového chování může být pravděpodobnější, že lidé přijmou určité strategie, které zpomalí šíření viru – ale také je to může unavovat. Nové studie nám mohou ukázat, jak se to v průběhu roku vyvíjelo a co uvidíme do roku 2021.
Jistě, osobnost nemůže vysvětlit všechny mnohostranné důvody, proč se lidé rozhodnou dělat to, co dělají, ale je to začátek, zejména pro zasílání zpráv o veřejném zdraví. Vědci již po desetiletí věděli, že lidé reagují odlišně na kampaně týkající se kouření, užívání drog a používání kondomů. Lidé v zásadě mají rádi zprávy, které odpovídají jejich názorům.
Například Blagov zjistil, že lidem se obvykle líbily soucitné zprávy, dokonce i ty, které se soustředily na sebe jako „Udržujte si zdraví.“ Pracovníci veřejného zdraví mohou být schopni začlenit takové zprávy během pandemie, aby oslovili lidi se všemi typy osobnostních rysů, včetně narcistů, kteří mohou být primárně zaměřeni na své vlastní zdraví.
Legendární rocker Petr Janda překonal o víkendu vážné zdravotní potíže, které v jeho okolí vyvolaly…
Štefan Margita je úspěšným operním pěvcem, který zpíval v mnoha zemích, ale i teď má…
Manželství Anny-Marie Kánské a Richarda Chlada má první výročí. Svatba, která se konala na Maldivách…
Herečka Jana Paulová po svém odchodu ze soutěže StarDance prozradila, jak fyzicky náročné pro ni…
30letá Alžběta „Betty“ Minaříková a její 31letý manžel Vojtěch „Vojta“ Urban oznámili na svých sociálních…
Manželé Ondřej Gregor Brzobohatý a Daniela Brzobohatá rozhodně patří k originálním párům českého showbyznysu. Začali…