Bez ohledu na roční období každou noc sladce usínáme pod měkkou teplou dekou. I v nesnesitelném horku citíme potřebu se přikrýt aspoň lehkým prostěradlem, jinak nemáme ani šanci na usnutí. Ale proč i přesto že otevíráme všechna okna, abychom snížili teplotu místnosti aspoň o stupeň, stejně se zabalujeme do deky?
SEN POD POKRÝVKOU
Existuje několik příčin proč vzníká krajní nouze se zachumlat do deky. Pokud se zdá divné že někteří spí pod zimní pokrývkou i v létě – je tomu vysvětlení. Ať již do plédu, prostěradla nebo do deky – určitě se do něj zabalíme. Ukázalo se že psychologický podklad tohoto jevu je podstatnější, než fyziologický.
DEKA REGULUJE TEPLOTU TĚLA
Člověk je tvor teplokrevný. Znamená to že kvůli termoregulaci zůstáváme v teple. Ve fázi hlubokého spánku se táto regulace ztrácí a proto se přikrýváme dekou abychom nezmrzli. Buď je v místnosti příliš zima nebo příliš teplo, pokrývka pomáhá udržet potřebnou teplotu těla.
Komfortní tepltota je zárukou tvrdého a zdravého spánku. Pokud teplota místnosti je mnohem vyšší nebo nižší než je potřeba, organismus začne pracovat intenzivněji aby se udržel v teple. Proto se nemůžeme uvolnit a následně se i vyspat.
Pokud se nedaří usnout, experti radí se osprchovat teplou vodou a obléct si měkké ponožky na noc – pomáhá to zrelaxovat a udržet nohy v teple, když je máte pořád studené.
NEDÍLNÁ SOUČÁST RUTINY
Od samého dětství nás rodiče před spánkem přikrývali dekou. Zabalovat se do přikrývky před usnutím je jedním z denních zvyků, signalizující o tom že je čas spánku. Pokud citíte že se vám nedaří usnout – jen se pořádně zachumlejte do deky.
ZMÍRŇUJE NAPĚTÍ
Jedním z chemických prvků pomáhajících se nám cítit lépe je serotonin. Je zodpovědný za pocit klidu a štěstí. Ve stresu lidé často trpí nespavostí. Ale stačí se zabalit do pokrývky abychom se zklidnili a dokázali usnout.
Stává se to proto, že deka působí jemný tlak na tělo, jako kdyby vás objímalo, a provokuje to produkci serotoninu. Ale na druhé straně experti upozorňují, že příliš těžká deka spíš dráždí a může narušovat zdravý spánek.
ZESÍLUJE POCIT BEZPEČÍ
Nejběžnější strach dětství je strach ze tmy. Tehdy jsme se pod pokrývkou schovávali před neviditelnými příšery a cítili jsme se bezpečně. Deka byla úkrytem, které pomáhalo usnout.
Velký význam má to, z jaké látky ušito ložní prádlo. Přírodní prodyšné látky jako len, bambus, bavlna a hedvábí jsou nejlepší pro komfortní spánek, dokonce i v horku. A co pomáhá vám tvrdě usnout a cítit se ráno svěže?
Reality show Bachelor vrcholí, a s ní i pozornost směřující k hlavnímu protagonistovi Janu Solfronkovi.…
Moderátor Libor Bouček si se svou manželkou Gabrielou a dvěma dětmi dopřává odpočinek na exotickém…
Herečka Veronika Žilková se rozhodla udělat radikální změnu ve svém životě. Namísto tradičních rodinných aktivit…
Zpěvačka Dara Rolins prozradila zajímavý detail o svém soukromém životě. Zatímco se na první pohled…
Známý 69letý překladatel, publicista a moderátor Ivo Šmoldas prožil vánoční svátky v pražském IKEMu, kde…
Bývalý majitel kasin a blízký přítel Karla Gotta, Leon Tsoukernik, se po několika dnech v…