WHO hovoří o antimalarickém hydroxychlorochinu a kombinaci léků lopinaviru a ritonaviru, které se používají při léčbě HIV. Protože studie prokázaly, že téměř nesnižují úmrtnost pacientů s COVID-19.
Světová zdravotnická organizace (WHO) přerušila studie s hydroxychlorochinem, jakož i kombinací lopinaviru a ritonaviru, jako léčiva pro boj proti infekci koronaviry (COVID-19). To bylo nahlášeno na webových stránkách WHO.
Odpovídající doporučení bylo vydáno mezinárodním řídícím výborem v rámci tzv. Testů solidarity, jejichž cílem je vyvinout prostředky pro léčbu pacientů s přípravkem COVID-19.
V rámci studie odborníci testovali, jak drogy ovlivňují úmrtnost na onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2. Předběžné výsledky ukázaly, že hydroxychlorochin a lopinavir / ritonavir jen nepatrně pomáhají snižovat úmrtnost pacientů s COVID-19 nebo jí vůbec neovlivňují, uvedla organizace.
Hydroxychlorochin a kombinace lopinaviru a ritonaviru byly zařazeny do seznamu testovaných léčiv v rámci mezinárodního klinického hodnocení Solidarity. WHO ji spolu s partnery zahájila v březnu s cílem nalézt účinný lék pro léčbu COVID-19.
Koncem května organizace přerušila zkoušky s hydroxychlorochinem kvůli obavám o jeho bezpečnost. Vedoucí WHO, Tedros Adhan Gebreyesus, poukázal na studii, která uváděla zvýšenou úmrtnost pacientů užívajících tento lék. V červnu odbornice WHO Anna Maria Restrepo oznámila, že jeho testy budou zcela zastaveny.
Hydroxychlorochin je antimalarikum. V květnu americký prezident Donald Trump řekl, že to bere jako profylaxi proti COVID-19. Předtím Reuters napsal, že vyvíjí tlak na americké hygienické úřady, aby jim umožnily prodávat lék na malárii jako léčivo pro léčbu infekce koronaviry.
Lopinavir a ritonavir se běžně používají při léčbě viru lidské imunodeficience (HIV). Na konci června představitelé britské klinické studie RECOVERY uvedli, že kombinace těchto léků je k léčbě COVID-19 zbytečná. Došli k tomuto závěru porovnáním údajů 1 500 pacientů užívajících tyto léky s údaji 3 300 pacientů, kteří byli léčeni konvenční léčbou.
Kombinace lopinaviru a ritonaviru byla také zahrnuta do seznamu léčiv doporučených ruským ministerstvem zdravotnictví pro léčbu infekce koronaviry. Dne 3. července agentura aktualizovala doporučení pro léčbu této choroby u dětí. Dokument uvádí, že tento lék se již nedoporučuje dospělým ani dětem, protože neexistuje důkaz o jeho účinnosti a bezpečnosti.
Podle WHO se při testování antivirových léčiv povzbudivé výsledky proti COVID-19 dosud ukázal pouze remdesivir, který byl původně vyvinut jako součást testování léčby hepatitidy C a respiračního syncytiálního viru. Organizace uvedla, že pacienti, kteří užívali tento lék, se zotavili rychleji.
Marta Dancingerová se v sedmém kole soutěže StarDance 2024 postarala o jedno z nejvýraznějších překvapení…
Písničkář Tomáš Klus si během rodinného výletu do Karlových Varů přivodil nepříjemné zranění kotníku. Vše…
Marek Ztracený překvapil své fanoušky novou vánoční skladbou, kterou tentokrát nazpíval se snowboardistkou a alpskou…
Životní příběh Heidi Janků je plný zvratů. Z mladé zpěvačky se stala jedna z nejznámějších…
Zpěvačka a herečka Lucie Vondráčková zažívá ve StarDance jedno z největších profesních osvobození. V taneční…
Felix Slováček překvapil, když se na páteční oslavě kulatých 40. narozenin podnikatele Daniela Fialy v…