Potraviny už nezdražují tak rychle jako dříve. Přetrvává setrvačnost faktorů, kvůli kterým může růst ještě nějakou dobu trvat. I když v Česku je poměrně vysoká inflace, ale letos byla dobrá úroda a nyní je mnohem snazší dodávat potraviny z jiných zemí, než tomu bylo na jaře. Reportéři Echo24 se zeptali na názor některých ekonomů na současnou situaci.
Na jaře a v létě viděli čeští zákazníci růst cen v obchodech, ale naštěstí se situace začala stabilizovat letos na podzim.
Analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda uvedl, že pravděpodobně ještě nějakou dobu budou potraviny zdražovat, ale tento růst cen bude pomalejší.
Podle něj ke stabilizaci cen mnoha komodit dojde až v příštím roce.
Analytik BH Securities Štěpán Křeček uvedl, že rychlý růst cen potravin skončil už v září. Vysvětlil, že pokud se podíváte okamžitě na všechny potraviny, ceny již téměř nerostou.
Dodal, že přitom zůstávají některé skupiny potravin, které stále zdražují, například ovoce. Růst cen souvisí i s inflací, která byla v Česku v poslední době vyšší než 3 procenta.
Možná kvůli krizi vzniknou nějaké horší podmínky pro ekonomiku, ale s největší pravděpodobností to už nebude mít vliv na cenovou hladinu potravin.
Existují jistě a některé pozitivní body, které ovlivní ceny. Například letos byla dobrá úroda, navíc je nyní během druhé vlny epidemie mnohem jednodušší dovážet potraviny z jiných zemí než během první vlny.
Kromě toho se letos zvýšily i spotřební daně na alkohol, což ovlivnilo i cenovou hladinu. V budoucnu se však již tak rychlý růst cen neočekává.
Prezident Zemědělského svazu Martin Pýcha uvedl, že letos bylo kvůli počasí těžší sklidit úrodu. Některé potraviny kvůli tomu nebyly tak kvalitní jako loni.
Zástupci Agrární komory tvrdí, že nyní se některé zemědělské produkty prodávají v obchodech za poměrně nízké ceny.
Z tohoto důvodu výrobci brambor, vepřového masa nebo mléka cítí mnohem horší, protože rozdíl mezi příjmy a výdaji výrazně snížil. Proto dostávají méně zisku.
Je třeba si také uvědomit, že pokud dojde k poklesu cen, bude se to dít výrazně pomaleji než podražování.
Předseda představenstva Asociace českého tradičního obchodu Pavel Březina říká, že ceny v obchodech odrážejí ceny výrobců potravin, podle něj nyní málo prodejců zvyšuje marže.
„Pokud se někde zvyšovaly marže, tak jedině z toho důvodu, že je obrovské množství peněz, které se dává do ochranných prostředků, dezinfekce a podobně,“ řekl Pavel Březina pro Echo24.
PSALI JSME: VE VŠEMI OBLÍBENÉM SERIÁLU ULICE UVIDÍME NOVÉ POSTAVY
Zpěvačka Monika Bagárová se na sociálních sítích pochlubila roztomilým snímkem své dcery Ruminky, obléknuté do…
Hana Heřmánková, manželka zesnulého herce Karla Heřmánka, se po delší době po jeho smrti objevila…
Český showbyznys zasáhla smutná zpráva. Po deseti letech společného života se rozhodli rozvést herci Hynek…
Kytarista a zpěvák Tomáš Vartecký oznámil fanouškům, že ze zdravotních důvodů přerušuje koncertní činnost s…
Tisíce lidí zasáhla smutná zpráva o náhlém úmrtí moderátora a diskžokeje Jiřího Vondry, bylo mu…
Reality show Bachelor vrcholí, a s ní i pozornost směřující k hlavnímu protagonistovi Janu Solfronkovi.…