Ladislav Dušek: aby se situace nezačala znovu zhoršovat, musíme stále dodržovat opatření. Potrvat to prý může dalších několik týdnů

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek uvedl, že Česko je nyní v bodě zlomu a je důležité dodržovat opatření dál, aby se šíření koronaviru zpomalilo. Předpokládá, že to bude trvat několik týdnů.

Zdroj: Youtube

Dušek říká, že odborníci samozřejmě předpokládali nárůst nemocných na podzim, ale nikdo nevěděl, jaký to bude mít vývoj. Předpokládá, že v ostatních zemích epidemie bude probíhat podobně. Jediný rozdíl je v tom, že do Česká druhá lna dorazila dříve.

Ředitel ÚZIS nedokáže jednoznačně odpovědět, proč k tomu došlo, ale vítá nápad ministra zdravotnictví Jana Blatného, který chce provést expertní šetření, které by ukázalo, kde se udělaly chyby.

Zdroj: blesk.cz

Dle Duška v létě se ukázalo, že hygienické stanice dokážou zvládnout trasování kontaktů nakažených lokálního a regionálního charakteru. I přes větší nárůsty na konci léta bylo jasné, že hygienici situaci zvládají.

„Větší riziko komunitního šíření bylo poprvé z KHS hlášeno až na samotném konci léta, počátku září,“ říká odborník.

Zdroj: Youtube

Dušek předpokládá, že za zhoršení situace může letní rozvolňování, nedodržování opatření a nedokonalé trasování.

Dle šéfa statistiků se nyní Česko nachází ve zlomovém bodě, kdy se rekordní nárůsty zastavily a je potřeba důrazně dodržovat opatření. „Virus nezastaví žádné razítko či samotné opatření. Virus zpomalí lidé sami,“ dodává s tím, že nemáme v tuto chvíli vyhráno.

Zdroj: irozhlas.cz

Potrvat to prý může dalších několik týdnů. Ladislav Dušek také říká, že je hodně důležité číslo hospitalizovaných osob.

Odborník tvrdí, že promořenost populace může být mnohem větší než počet diagnostikovaných. „Je to modelový odhad, který ale potvrzují různé modely,“ říká Dušek.

Zdroj: Youtube

PSALI JSME: MAKHMUD MURADOV: „BOHUŽEL VÁM MUSÍM ŘÍCT ŠPATNOU ZPRÁVU“. PROČ MONIKA BAGÁROVÁ ZŮSTALA V ČESKU S MALOU DCEROU RUMIÍ SAMA

PŘIPOMÍNÁME: REŽISÉR MENZEL PODLEHL COVID-19: VDOVA OLGA PROHLÁSILA, ŽE JIŘÍ MENZEL BOJOVAL DO POSLEDNÍCH CHVÍLE A MOC CHTĚL ŽÍT

Share