89letý americký podnikatel a filantrop Charles Feeney před několika dny podepsal dokumenty o uzavření své charitativní organizace Atlantic Philanthropies.
Chuck Feeney se narodil v roce 1931 ve městě Elizabeth v New Jersey.
Sloužil během Korejské války a po ní nastoupil na Cornell University.
Po ukončení studia v roce 1956 začal prodávat nezdaněný alkohol námořníkům Atlantické flotily.
Feeney brzy pozval další tři partnery a začal rozvíjet síť bezcelních obchodů duty free Shoppers.
Věci šly tak dobře, že když se v roce 1976 rozhodl otevřít obchod na malém ostrově Saipan v Tichém oceánu, Fini a jeho partneři si tam sami postavili letiště.
V roce 1988 časopis Forbes umístil Feeney na jedenatřicáté místo a odhadl jeho jmění na 1,3 miliardy dolarů.
Ve skutečnosti však tyto peníze podnikateli již nepatřily. Před čtyřmi lety převedl svůj podíl na Duty Free Shoppers – 38,75% – své charitativní organizaci Atlantic Philanthropies.
Feeney si uvědomil, že Atlantic Philanthropies funguje pouze díky příjmům Duty Free Shoppers a předpokládal, že nejúspěšnější roky společnosti jsou již za sebou.
V roce 1997 Feeney a jeho partneři prodali své podíly v Duty Free Shoppers a teprve tehdy Feeney poprvé veřejně promluvil o svých charitativních aktivitách.
V té době Atlantic Philanthropies rozdal již 600 milionů dolarů. Za utajení, s nímž Feeney peníze daroval, ho Forbes v roce 2012 pojmenovali muže jako Jamesem Bondem charity.
„Je mnohem zábavnější dávat, když jste naživu, než když jste mrtví,“ cituje jeho slova Atlantic Philanthropies.
Atlantic Philanthropies darovala 3,7 miliardy dolarů na vzdělání a vědecký výzkum , 870 milionů – na právnické potřeby, více 700 milionů – na zdravotní péči.
Společnost Atlantic Philanthropies požádala příjemce grantů o podrobné obchodní plány a požadovala zprávu o vynaložených penězích. Například v roce 1997 slíbil přidělit irským univerzitám 100 milionů dolarů, pokud irská vláda udělá totéž. A vyšlo to, co záplatovali.
Právě Feeney inspiroval finančníka Warrena Buffetta a zakladatele Microsoftu Billa Gatese, aby v roce 2010 založili iniciativu „Přísaha darování“. Připojují se k ní bohatí lidé, kteří se zavázali, že většinu svého jmění nasměrují na charitu.
V roce 2012 v rozhovoru s Forbesem Feeney odhadoval své vlastní jmění na zhruba 2 miliony dolarů.
Podnikatel byl zvyklý žít poměrně skromně: nelétal první třídou, neměl vlastní auto a nosil levné Hodinky Casio.