Senátor Balatka promluvil o akci v Sokolově: lidé si zde živým obrazem připomínali odchod sovětských vojsk v roce 1991

Dnes v Sokolově si lidé připomínali živým obrazem odchod okupačních sovětských vojsk z území Československá, který se uskutečnil před 30 lety. Organizoval akci senátor za Sokolovsko Miroslav Balatka, který reprezentuje STAN. Píše o tom web ceskenoviny.cz.

„Dnes je to přesně 30 let, kdy poslední transport sovětských okupačních vojsk opustil republiku,“ prohlásil Balatka s tím, že je to určitě důvod k oslavám. Politik zdůraznil, že pro tuto příležitost zvolili živý obraz, který dostal název Sovětská okupační armáda konečně opouští Československo.

Senátor uvedl, že se akce zúčastnili různé generace. Někdo si odchod vojáků pamatuje, někdo se narodil až po ní, Balatka ale neví, jestli mají povědomí o tom, co se tehdy před 30 lety tady dělo. Účast mladých lidí však uvítal.

Miroslav Balatka / Zdroj: youtube.com

Lidé vedle parku Bohemia připravili papírové makety tanků nebo raket. Nechyběli ani sovětští vojáci a smutní čeští komunisté, kteří jim mávali na rozloučenou.

Akce byla doprovázená hudbou Pražského výběru díky představiteli hudebníka Michela Kocába.

Michael Koćab/Zdroj: youtube.com

Okupace Československá probíhala od roku 1968. Po roce 1989 ale Československo začalo vyžadovat odchod sovětských vojáků, jejich rodinných příslušníků a vojenské techniky.

PSALI JSME: JIŘÍ KAJÍNEK OSLAVIL 4 ROKY NA SVOBODĚ: „NENÍ DEN, KTERÝ BYCH PROMRHAL“

PŘIPOMÍNÁME: TEREZA HLŮŠKOVÁ MĚLA DŮVOD K RADOSTI: VE VĚZENÍ JI NAVŠTÍVIL VELMI ZNÁMÝ ADVOKÁT A PŘISLÍBIL JÍ POMOC

Share