89letý muž, který utratil 8 miliard dolarů na charitu: proč roky rozdával peníze tajně

89letý americký podnikatel a filantrop Charles Feeney před několika dny podepsal dokumenty o uzavření své charitativní organizace Atlantic Philanthropies.

Zdroj: ukrrain.com

Chuck Feeney se narodil v roce 1931 ve městě Elizabeth v New Jersey.

Sloužil během Korejské války a po ní nastoupil na Cornell University.

Po ukončení studia v roce 1956 začal prodávat nezdaněný alkohol námořníkům Atlantické flotily.

Zdroj: ukrrain.com

Feeney brzy pozval další tři partnery a začal rozvíjet síť bezcelních obchodů duty free Shoppers.

Věci šly tak dobře, že když se v roce 1976 rozhodl otevřít obchod na malém ostrově Saipan v Tichém oceánu, Fini a jeho partneři si tam sami postavili letiště.

V roce 1988 časopis Forbes umístil Feeney na jedenatřicáté místo a odhadl jeho jmění na 1,3 miliardy dolarů.

Zdroj: ukrrain.com

Ve skutečnosti však tyto peníze podnikateli již nepatřily. Před čtyřmi lety převedl svůj podíl na Duty Free Shoppers – 38,75% – své charitativní organizaci Atlantic Philanthropies.

Feeney si uvědomil, že Atlantic Philanthropies funguje pouze díky příjmům Duty Free Shoppers a předpokládal, že nejúspěšnější roky společnosti jsou již za sebou.

Zdroj: ukrrain.com

V roce 1997 Feeney a jeho partneři prodali své podíly v Duty Free Shoppers a teprve tehdy Feeney poprvé veřejně promluvil o svých charitativních aktivitách.

Zdroj: ukrrain.com

V té době Atlantic Philanthropies rozdal již 600 milionů dolarů. Za utajení, s nímž Feeney peníze daroval, ho Forbes v roce 2012 pojmenovali muže jako Jamesem Bondem charity.

Zdroj: ukrrain.com

„Je mnohem zábavnější dávat, když jste naživu, než když jste mrtví,“ cituje jeho slova Atlantic Philanthropies.

Atlantic Philanthropies darovala 3,7 miliardy dolarů na vzdělání a vědecký výzkum , 870 milionů – na právnické potřeby, více 700 milionů – na zdravotní péči.

Společnost Atlantic Philanthropies požádala příjemce grantů o podrobné obchodní plány a požadovala zprávu o vynaložených penězích. Například v roce 1997 slíbil přidělit irským univerzitám 100 milionů dolarů, pokud irská vláda udělá totéž. A vyšlo to, co záplatovali.

Zdroj: ukrrain.com

Právě Feeney inspiroval finančníka Warrena Buffetta a zakladatele Microsoftu Billa Gatese, aby v roce 2010 založili iniciativu „Přísaha darování“. Připojují se k ní bohatí lidé, kteří se zavázali, že většinu svého jmění nasměrují na charitu.

Zdroj: ukrrain.com

V roce 2012 v rozhovoru s Forbesem Feeney odhadoval své vlastní jmění na zhruba 2 miliony dolarů.

Podnikatel byl zvyklý žít poměrně skromně: nelétal první třídou, neměl vlastní auto a nosil levné Hodinky Casio.

Zdroj: ukrrain.com

Share