Roman Prymula oznámil nepříjemnou zprávu : Ministr zdravotnictví uvedl, že není dostatek financí na patnáctiprocentní nárůst platů pro zdravotnický personál

Ministr zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že v úhradové vyhlášce není dostatek financí pro zvýšení platů zdravotníků o 15 procent v roce 2021. O situaci ve středu s ministrem budou jednat zdravotnické odbory.

Očekává se, že příjmy veřejného zdravotního pojištění budou činit 315 miliard korun.

Zdroj: denik.cz

Prymula řekl, že zvládnutí covidu stálo mnoho úsilí zdravotníků a do systému se v posledním období dostalo 11 miliard korun.

„Nejsem si jist, že úhradová vyhláška umožňuje navýšení o 15 procent,“ dodal ministr s tím, že tak vysoký nárůst si nemůžeme dovolit.

Zdroj: centrum.cz

Dle zveřejněných statistik a informací průměrný plat lékaře v akutní lůžkové péčí by měl činit 88 312 korun. Zdravotní sestra by měla průměrně dostávat 47 498 korun.

Průměrná mzda v České republice se ve 2. čtvrtletí pohybovala na úrovní 34 271 korun.

Zdroj: tyzden.sk

Ministerstvo zdravotnictví v tomto roce uvolnilo 11,5 miliardy korun na odměny zdravotníků za nasazení v bojí s covid-19.

Ze začátku resort chtěl odměňovat pouze pracovníky státních nemocnic. Odbory však chtěly odměny pro všechny zdravotníky v nemocnicích. Nakonec svůj návrh prosadily.

Zdroj: Gettyimages

Roman Prymula také dodal, že kvůli koronavirové pandemii je potřeba omezit naplánovanou péči, která není akutní, aby se nepřeplnily kapacity, které jsou na vrub ostatním onemocněním.

Ministr uznal, že některé nemocnice se dostávají do jistých potíží, protože mnoho zdravotníků končí v karanténě. To vede k uzavření oddělení.

Zdroj: Gettyimages

Před několika dny bylo zveřejněno, že 1700 zdravotníků trpí nákazou koronaviru.

Roman Prymula proto nevyloučil oslovení bývalých zdravotníků a mediků pro doplnění kapacit.

Zdroj: Gettyimages

Rovněž se uvažuje o využití studentů lékařských fakult v šestém nebo dokonce pátém ročníku.

Share