„Pokud se problém přenese k nám, tak to samozřejmě hrozí neřízenou migrací“: Česko plánuje při řešení migračních problémů nabídnutím pomoci ve výši 87 milionů korun

Česká vláda hodlá migrantům v Evropě pomáhat. Ministerstvo vnitra plánuje se zahraničními partnery podělit o částku 87 milionů korun. Pro řešení migrační krize byl vypracován speciální zdravotně humanitární program Medavec.

Tyto peníze budou předány finančním organizacím a vládám v regionech jako Balkán, Afrika a Blízký východ. Ale je tu jedno ale.

Zdroj: UNHCR

Návrh ministra vnitra Jana Hamáčka musí projednat a schválit vláda.

Kabinet ještě letos v únoru souhlasil s návrhem Jana Hamáčka, aby letos vynaložil na humanitární pomoc 189 milionů korun.

Peníze byly určeny na programy jako jsou Medevac a Pomoc na místě. Ale nečekaně přišla krize koronaviru a bylo nutné změnit strategii.

Ministr vnitra uvedl, že Česká republika stejně jako ostatní země EU pomáhá těm zemím, kde jsou velké problémy s migrací.

Zdroj: Blesk.cz

Vysvětlil, že program Pomoc je určen k boji proti nelegální migraci. Také peníze z tohoto programu jsou určeny na zlepšení technických složek hranic, posílení azylových systémů, ochranu žen a na pomoc uprchlíkům.

V době přísných omezení v celé Evropě a kdy byly hranice uzavřeny, byly migrační procesy výrazně slabší.

Nyní, když se Evropská unie vrací k běžnému životu, se migrační procesy opět zintenzivnily. Navrhuje například vyčlenit 27 milionů Eur Řecku, které má na hranici s Tureckem velmi vyhrocenou situaci.

Zdroj: Reuters

To znamená, že taková finanční pomoc Řecku předpokládá, že tím budou chráněny společné hranice Evropské unie.

Předpokládá se, že tímto způsobem se podaří zvýšit kapacitu řeckých pohraničníků a také pro ně bude získána potřebná technika – lodě, auta (včetně české škodovky), dalekohledy a další.

Podle plánu by mělo být vyčleněno dalších 20 milionů Eur pro Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky. Tyto peníze jsou určeny na pomoc Srbsku.

Zdroj: UNHCR

Právě přes tuto zemi přichází do EU mnoho uprchlíků, protože je pro ně tranzitní zemí. Tyto peníze by měly jít také na pomoc samým uprchlíkům.

Značná část veškeré pomoci by měla být odeslána do Libanonu. Právě v této zemi je největší počet uprchlíků na světě v přepočtu na počet místních obyvatel.

Program Medavec předpokládá finanční pomoc ve výši milionů korun pro země jako Mali, Libanon a Ukrajina. Cílem tohoto programu je lékařská pomoc lidem v místech, kde s tím mají značné problémy.

Zdroj: ČTK / AP / Yorgos Karahalis

Obvykle se to projevilo i tím, že čeští lékaři do těchto zemí cestovali, ale letos bude s největší pravděpodobností pomoc pouze finanční.

Například Mali a Ukrajina mohou dostat každá 5 milionů korun. Předpokládá se, že na Ukrajině tyto peníze pomohou zastavit šíření koronaviru ve zdravotnických zařízeních.

Mnohem lepší je pomáhat migrantům a nemocným koronavirem v jejich zemích. To vyžaduje méně úsilí, přináší nejefektivnější výsledek, ale je to i nejlevnější způsob.

Zdroj: Archiv OB

„Pokud se problém přenese k nám, tak to samozřejmě hrozí neřízenou migrací“ řekl předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík pro Právo.

Politik dodal, že vláda a ministerstvo vnitra na tuto formu podpory nikdy nezapomněly, jen byla kvůli boji s koronavirem dočasně odložena.

Share