Piráti se stali nejsilnější opoziční stranou, ČSSD posílila své pozice: agentura Median zveřejnila výsledky sociologického průzkumu hodnocení politických strán

Agentura Median opublikovala výsledky sociologického průzkumu týkajícího se ratingu politických strán. Hnutí ANO drží vedoucí pozici, ČSSD posílila a nejoblíbenějšími opozičníky se stali Piráti.

Nejvíce dotázaných lidí je ochotno podpořit hnutí ANO. Pro ně je totiž ochotno hlasovat 29,5 procenta dotázaných.

Zdroj: Martin Stolař, MAFRA

Pokud se podíváme na věk voličů, ve věkové skupině nad 65 let je hnutí ANO ochotno podpořit téměř 49 procent lidí. Ale mezi voliči od 18 do 24 let je takových lidí jen 3,6 procenta.

Zdroj: Archiv Andreje Babiše

Čeští piráti se v ratingu umístili na druhém místě. Podpořit je chce 12,5 procenta lidí. Stali se tak nejsilnější opoziční stranou.

ODS mezitím klesla na třetí místo, pro tuto stranu je ochotno hlasovat 11 procent voličů. Pozice ODS a Pirátů se oproti březnovému průzkumu změnily.

Zdroj: piratskelisty.cz

ČSSD posílila své pozice a nyní je jejich rating 9,5 procenta. To je lepší výsledek než v březnu.

Pozice KSČM a SPD jsou velmi podobné. Pro SPD je ochotno hlasovat 7,5 procenta respondentů a pro komunistickou stranu zhruba 7 procent respondentů.

Zdroj: Profimedia

Hnutí STAN, KDU-ČSL a TOP 09 překračují hranici vstupu do Parlamentu. TOP 09 má rating 6,5 procenta, KDU-ČSL 5,5 procenta a hnutí STAN rovných 5 procent.

Hnutí Trikolóra, které vede Václav Klaus mladší, má podporu 2,5 procenta respondentů. Stranu zelených jsou ochotni podpořit dvě procenta dotázaných.

Zdroj: Median

S takovým hodnocením se tyto dvě strany do Parlamentu nedostanou. Ostatní strany mají rating ještě menší.

Podle tohoto sociologického průzkumu by k volbám přišlo 63 procent respondentů, což je rozhodně více než při volbách v roce 2017. 30 procent lidí uvedlo, že by k volbám nešli.

Kdo by šel volit. Zdroj: Median

54 procent dotázaných je přesvědčeno, že budou volit a přesně ví, pro kterou stranu budou hlasovat. 12 procent dotázaných neví, zda budou volit a neví, kterou stranu zvolit.

Nyní nelze jednoznačně říci, které strany by získaly více než 5 procent hlasů a mohly by se dostat do Sněmovny.

Share