Potravinářské přídatné látky, které jsou v jedné zemi považovány za nebezpečné, nejsou vždy v jiné zemi zakázány.
- Kuře
Od roku 1997 je prodej kuřecího masa ošetřeného chlorem zakázán v Evropě a Velké Británii. Jatečně upravená těla zvířat jsou podrobena takovému zpracování, aby se vyloučila možnost nákazy masa salmonelou a jinými bakteriemi.
V EU je praxe používání chloru považována za nebezpečnou. V roce 2010 byl takový zákaz zaveden v Rusku.
- Müsli tyčinky
Müsli tyčinky po celém světě jsou umístěny jako zdravé jídlo s vitamíny a minerály. V Dánsku jsou takové produkty zakázány, protože podle dánské veterinární a potravinářské správy obsahují příliš vysoké „toxické“ dávky zdravých doplňků, které při pravidelném používání mohou poškodit játra a ledviny dětí.
- Sójová omáčka
82% světové sóji je geneticky modifikováno. Vliv GMO na lidský organismus nebyl úplně prozkoumán, ale dovoz transgenních sóji je v některých evropských zemích, Rusku a dalších zemích zakázán.
Sójová omáčka může také obsahovat Ethyl-karbamát, nebezpečný karcinogen.
- Maso
Maso prasat, skotu a krůt je často vyráběno pomocí ractopaminu. Tento hormon umožňuje zvířatům rychle přibrat na váze. Jsou zaznamenány možné negativní účinky na zdraví osoby konzumující takové maso, jako je jídlo, zejména výskyt kardiovaskulárních chorob.
Maso vyrobené pomocí ractopaminu je zakázáno ve 160 zemích, včetně Evropy, Číny a Ruska.
- Chipsy
Hranolky a chipsy obsahující olester (olean), náhražku syntetického tuku, jsou v Kanadě a Evropě zakázány. Tento doplněk stravy zabraňuje tělu vstřebávat prospěšné látky a vitamíny a může také vést k žaludečním potížím.
Olestra se často používá k výrobě bramborových lupínků označených „light“. Také byste měli věnovat pozornost složení sýrů, margarínu, sušenek, zmrzliny a dalších produktů.
- Jablka
Při inspekci americkým ministerstvem zemědělství byl nalezen difenylamin v 80% jablek, který se používá k uchovávání ovoce po dobu několika měsíců.
V Evropě je difenylamin považován za nebezpečnou látku, která může způsobit rakovinu, takže dovoz těchto produktů je zde zakázán od roku 2012.
- Ovocné želé
Ovocné želé v malých mističkách představuje podle Evropské komise pro děti smrtelné nebezpečí v důsledku hrozícího zadušení. Tato želé může obsahovat konjac, vlákno, které při kontaktu s vlhkostí bobtná a může se uvíznout v krku dítěte, což znemožňuje použití Heimlichovy techniky.
V Evropě, USA, Austrálii a dalších zemích je zakázán.
- Chléb
Chléb obsahující azodikarbonamid (ADA, E927) je v Evropě a Austrálii zakázán. ADA se používá při pečení, aby získala bílou barvu, a také umožňuje, aby výrobky zůstaly déle čerstvé. Tento doplněk stravy může způsobit alergie a astma.
- Bramborová kaše
Butylhydroxyanisol (BHA, E320) se často používá k výrobě bramborových kaše. Americký národní institut zdraví provedl řadu studií, na jejichž základě byl konzervant uznáván jako karcinogen, který je potenciálně škodlivý pro lidské zdraví.
BHA lze nalézt také v dalších produktech: mražená jídla, polévky, majonéza. Tato látka je v Japonsku a některých evropských zemích zakázána.
- Margarín
Trans-tuk může přispívat k metabolickým poruchám, vysokému krevnímu tlaku a riziku srdečních chorob. Nejvyšší koncentrace jsou přítomny v margarinu: až do 15% hmotnosti produktu. Výrobky obsahující trans-tuky jsou v Kanadě, Dánsku a Švýcarsku zakázány.
Také v mnoha zemích existují omezení týkající se podílu jejich obsahu v potravinách.
Myslíte si, že takové zákazy jsou odůvodněné? Jaké produkty by podle vás měly být zakázány?