Britští vědci objevili lék, který poprvé ukázal takový pozitivní účinek v boji proti koronaviru: ale odborníci nikomu nedoporučují, aby si tento lék koupili sámi

Britští vědci zjistili, že jeden levný a dostupný lék může výrazně snížit riziko úmrtí pro ty, kteří trpí těžkou formou COVID-19. Tento lék se nazývá dexametazon. Provedli studii zahrnující 2 tisíce pacientů s koronavirem. První skupina pacientů užívala tento lék, druhá skupina ne. Celkový počet úmrtí v první skupině byl zhruba o třetinu nižší než ve druhé skupině.

Autoři studie se domnívají, že závěr jejich studie by mohl pomoci v boji proti koronaviru. Koneckonců, poprvé nějaký lék ukázal takový pozitivní účinek.

Zdroj: ČTK

Dexametazon je kortikoid s protizánětlivými účinky. Tento lék se používá například k podpoře těla při protinádorové terapii nebo plicních chorobách či kožních potížích atd.

Test byl proveden v Oxfordu, vědci zjistili, že tato látka je schopna oslabit nebo tlumit reakce imunitního systému na nákazu COVID-19. Někdy je tato reakce organismu pro něj smrtelná.

„Tohle je zatím první a jediný lék, který prokazatelně snižuje úmrtnost a snižuje ji významně. Je to obrovský průlom“ řekl profesor Peter Horby, jeden z výzkumníků.

Zdroj: ČTK

Pokud je pacient připojen na dýchací přístroj, pak je často pravděpodobnost jeho smrti asi 40 procent.

Použití tohoto léku umožňuje snížit pravděpodobnost úmrtí na 28 procent. To je velmi významný výsledek.

Pokud pacient potřebuje léčbu kyslíkem, pravděpodobnost jeho smrti je 25 procent. V tomto případě je látka schopna snížit pravděpodobnost úmrtí na 20 procent.

Zdroj: Radiožurnál / Janetta Roubková

Odborník Martin Landray (také účastník studie) řekl, že dexametazonem je velmi užitečný a levný lék. Na vyléčení jednoho pacienta tímto lékem do 10 dnů bude stačit jen 5 liber, tedy zhruba 150 korun.

„Záchrana jednoho lidského života tak vlastně stojí 35 liber (1050 korun). Tento lék je globálně dostupný“ dodal Martin Landray.

Odborníci jsou přesvědčeni, že nyní je nutné předepisovat dexametazon všem pacientům s koronavirem v těžké formě.

Zdroj: ČTK

Ale varují, že tento lék je zbytečný pro ty pacienty s koronavirem, kteří trpí mírnou formou. Odborníci nikomu nedoporučují, aby si tento lék koupili sámi.

Ještě předtím britští vědci testovali mnoho dalších látek v naději, že najdou něco, co pomůže v boji proti koronaviru.

Například doporučili použít lék zvaný remdisivir. Studie ukázaly, že tento lék, i když nepomáhá snížit pravděpodobnost úmrtí, ale pomáhá výrazně urychlit proces rekonvalescence.

Share