Ministr Blatný upozornil, že si nebudeme moci vybírat výrobce vakcíny proti koronaviru: uvedl důvody, proč to není možné

Ministr zdravotnictví Jan Blatný pro CNN Prima NEWS uvedl, že s velkou pravděpodobností lidé si nebudou moci vybrat jakou vakcínu proti koronaviru dostanou. Podobně to platí u antibiotik či očkování proti chřipce.

„V současné době nepočítáme s tím, že si lidé budou moct vybírat mezi vakcínami,“ informoval ministr a vše podle něho záleží na způsobu skladování vakcíny. Blatný říká, že jednu vakcínu lze uschovávat v chladničce, ale ta další musí mít teplotu -70 stupňů Celsia.

.

Ministr dodává, že vakcíny budou srovnatelně bezpečné, a proto se lidé nemusí bát, že nebudou moci vyvírat výrobce. Jako příklad uvádí případy, kdy si nevybíráme antibiotika či vakcínu proti obyčejné chřipce.

Stejnou informaci uvádí i Česká vakcinologická společnost prostřednictvím její místopředsedkyně Hany Cabrnochové.

Zdroj: youtube.com

Příští týden vláda obdrží vakcinační strategii. Blatný má v plánu proočkovat až 70 % Čechu, aby jsme dokázali definitivně koronavir porazit.

Zatím Česká republika má objednanou vakcínu u dvou společností – Astra Zeneca a Pfizer pro 5,5 milionu lidí.

Zdroj: youtube.com

Ministr vysvětluje, že očkování může být v budoucnu zapojené do tzv. očkovacího pasu a umožní jednodušší cestování. Pokud ho nebudete mít, budete muset dělat testy.

Blatný rovněž prohlásil, že se připravuje vysvětlovací kampaň ohledně vakcíny a také už je plán, dle kterého budou jednotlivé skupiny občanů očkování.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Před tím, než vakcína bude lidem aplikovaná, musí být schválená Evropskou komisí a Evropskou lékařskou agenturou. Imunologové již uvedli, že očkování může mít vedlejší reakci. Jedná se o silnou horečku, která může trvat až dvanáct hodin.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Odborníci však říkají, že je to dobrá známka a imunitní systém tak reaguje na vakcínu. Nyní je důležité zabezpečit logistiku a dostatečný počet vakcín, protože pacienti musí dostat dvě dávky s odstupem času.

Zdroj: youtube.com

PSALI JSME: VLÁDA NAVRHUJE OČKOVÁNÍ PROTI KORONAVIRU ZDARMA: NYNÍ NOVELU MUSÍ SCHVÁLIT SNĚMOVNA

PŘIPOMÍNÁME: POPRVÉ ZA DVA MĚSÍCE: WHO ZAZNAMENALA POKLES POČTU NOVĚ POTVRZENÝCH PŘÍPADŮ KORONAVIRU ZA TÝDEN

Share