Omezení nákupů a hledání levného bydlení: Asi 25 procent všech rodin v Česku předpokládá, že brzy začnou šetřit kvůli ekonomické situaci v zemi

Asi 25 procent všech rodin v Česku předpokládá, že brzy začnou šetřit kvůli ekonomické situaci v zemi. Například plánují omezit své běžné nákupy. Asi 10 procent rodin předpokládá, že buď budou hledat levnější bydlení, nebo budou nuceny půjčovat peníze. To je uvedeno v projektu Život během pandemie.

Zhruba 15 procent rodin již snížilo své výdaje. Většinou jde o jídlo a spotřební věci.

Zdroj: Profimedia.cz

Zhruba stejný počet lidí plánuje kvůli úsporám přestat navštěvovat restaurace a různé kulturní akce.

Například rodina Jakuba Charváta, který pracuje jako obchodní zástupce, už začala šetřit. Například už zrušili plánovanou dovolenou a zrušili rekonstrukci chalupy.

V posledních měsících se situace u Jakuba nezměnila, má práci, má dostatečný příjem, ale i tak se rozhodl, že teď je lepší šetřit.

Zdroj: Profimedia.cz

Ale hlavně zatím šetří ti lidé, kteří už přišli o práci, a to je zhruba 200 tisíc lidí.

David Borges, analytik společnosti Člověk v tísni, říká, že situace se časem bude postupně zhoršovat. S největší pravděpodobností se zvýší nezaměstnanost a ještě více lidí nebude mít příjmy.

Zdroj: mujobchod.cz

Již nyní se zvýšil počet lidí, kteří mají zájem o pomoc od neziskových organizací.

Už zhruba pět procent Čechů má vážné finanční problémy. To znamená, že je to každý dvacátý nebo zhruba 400 tisíc lidí.

Většinou jde o pracovníky a zaměstnavatele z nejvíce postižených oblastí podnikání, například cestovního ruchu.

Zdroj: Blesk.cz

Například Josef Pašek pracoval 15 let jako masér. Měl ale zdravotní problémy a ještě před 1,5 lety byl v pracovní neschopnosti.

Muž se chtěl vrátit do práce, ale v tu chvíli se objevila pandemie koronaviru. Kromě toho, jak se ukázalo, měl ještě nahromaděné dluhy kvůli insolvenci své bývalé přítelkyně.

Zdroj: ČT24

Nyní po zaplacení dluhů po částech a nájmu bydlení mu zbývá 750 korun na celý měsíc.

Situace se zhoršila i u lidí starší generace, především kvůli výraznému zdražení potravin. Navíc nyní začali pociťovat mnohem větší strach z neurčitosti před budoucností.

Zdroj: Shutterstock

Postiženo bylo také mnoho podnikatelů. Pokud trpí nějaký jeden podnik, pak to má dopad i na jiné podniky, které s ním souvisejí.

Například postižené restaurace mají nyní méně zákazníků, proto si méně objednávají potraviny od svých dodavatelů. Klesají tak příjmy od dodavatelů a výrobců potravin.

Zdroj: denikn.cz / Maria Orlova

Mezitím, když byly zavřené restaurace, fungovaly obchody. Lidé začali více nakupovat potraviny v obchodech a začali si sami více vařit jídlo doma.

Ekonomická situace nyní rozhodně není jednoduchá a zatím není jisté, jak to dopadne.

Share