Herečka Věra Galatíková zemřela v roce 2007 na rakovinu plic. I když podstoupila operaci, rakovina se vrátila.
V té době její dcera Kristýna Frejová byla na mateřské dovolené. Nyní po mnoha letech se začala věnovat kampani, která má za cíl informovat lidi s rakovinou.
Ročně u nás zemře více než 5000 lidí na rakovinu plic. Často se diagnózu dozvídají, když už je pozdě. Plíce totiž „nebolí“.
Věra Galatíková si ze začátku myslela, že se jedná o obyčejné plicní potíže, protože je měla celý život.
Dcera říká, že matka málem za války zemřela na těžký zápal plic, ale nakonec se díky penicilinu vyléčila. Dostala ho od doktora, kterého k ní pustili důstojnici wermachtu.
V tomto případě se už ale jednalo o nádor. Po rentgenu, který rakovinu potvrdil, podstoupila operaci, během které přišla o část plíce.
Lékaři měli naději, že pokud se pět let nic znovu neobjeví, tak herečka bude mít vyhráno. Nádor se ale těsně před tímto termínem vrátil.
Ukázalo se, že rakovina zasáhla nejen plíce, ale i pohrudnici.
Dle slov dcery celá rodila ihned jela do nemocnice a Věra Galatíková už tušila, že je zle. Pomoct jí mohla pouze chemoterapie, ale tu podstupovat nechtěla.
Lékaři říkají, že rakovinu plic je složité včas zjistit, protože první příznaky jsou celkem obyčejné – kašel, sípání. Plíce při tom nebolí, protože mají málo nervových zakončení.
Při tom je velice složité nádor operovat a často léčba pouze prodlužuje člověku život.
Dcera herečky Kristýna Frejová chce, aby se lidé dozvídali o rakovině co nejvíce, proto se zapojila do kampaně.
Frejová říká, že medicína udělala velký pokrok a lidé nyní mají mnohem více možností pro léčbu. Využit se může i imunoterapie.
Ta je prý velmi účinná právě u rakoviny plic, ledvin nebo melanomu. Kristýna také doporučuje, aby pacienti více komunikovali s lékaři a na všechno se ptali.
Frejová dodává, že medicína u nás je na vysoké úrovní a obdivuje práci lékařů, kteří věnují svůj život záchraně lidí. „Chovám k nim všem velký obdiv,“ řekla.
Lékaři ale uvádějí, že se do Česká moderní léky dostávají se zpožděním. Dokážou ale prodloužit pacientu život až o několik let, což v minulosti nebylo možné.
Zdravotní pojišťovny často velmi dlouho rozhodují o předělení úhrad a léky se občas k pacientu ani nedostanou.
Navíc podle odborníka je potřeba nádor rozeznat, což se stává stále náročnější. Mohou to udělat ani ne dva desítky pneumologických center v České republice.
„Já jsem vděčná za každý den, který dostala máma k dobru,“ říká Kristýna Frejová o své mamince Věře Galatíkové. Je ráda, že si lidé na ni stále vzpomínají.