Od pátku roušky jsou povinné i během výuky pro školáky druhého stupně a výše. Mnoho rodičů proto své děti nechali doma. Další ale nevědí, kolik roušek musí dětem dát do školy.
Na tuto otázku odpověděl Petr Hubáček z FN Motol. Tím ale rodičům moc nepomohl, protože nejde přesně říct, kolik roušek žák během jednoho vyučovacího dne potřebuje.
Odporník více apeluje k použití zdravého selského rozumu. Například pro aktivní děti na základních školách jedna či dvě roušky bude určitě málo.
Není ani rozdíl v tom, jakou roušku dítěti dáte, tu látkovou či jednorázovou papírovou.
Dle Petra Hubáčka rouška funguje jako filtr, který zachycuje aerosol. Ten právě můžeme vdechnout a nakazit se koronavirem. Kapky se generují mluvením, kýcháním či kašláním, a proto je důležité je zachytit.
Pro tento účel jsou stejně užitečné látkové a papírové roušky. Důležité však je, aby rouška nebyla vlhká či mokra, jinak svůj účinek ztrácí.
Mokra rouška může také dráždit pokožku a vyvolávat infekce. Proto rodiče musí dohlédnout, jak často by jejich děti měly roušky měnit.
Ideálním řešením je výměna roušky před každou vyučovací hodinou.
Jedna nebo dvě roušky vystačí žákovi, pokud nebude v hodinách příliš aktivní, nebude mluvit a nebude vyvolán k tabuli. V opačném případě je musí měnit častěji, protože se ve vlhké roušce dítěti bude hůře dýchat.
Petr Hubáček také odsuzuje snahu obejít nošení roušek. Tvrdí, že je to spolehlivá možnost ochránit se před virem a nenakazit ostatní. Takže se jedná o ohleduplnost vůči svému okolí.
„Prevence problémů je vždy lepší než jejich řešení,“ ukončil odborník z oddělení virologie.