Odborník prozradil, jak často dítě musí měnit roušku ve škole během výuky: považuje to za základní preventivní opatření

Od pátku roušky jsou povinné i během výuky pro školáky druhého stupně a výše. Mnoho rodičů proto své děti nechali doma. Další ale nevědí, kolik roušek musí dětem dát do školy.

Na tuto otázku odpověděl Petr Hubáček z FN Motol. Tím ale rodičům moc nepomohl, protože nejde přesně říct, kolik roušek žák během jednoho vyučovacího dne potřebuje.

Zdroj: zena-in.cz

Odporník více apeluje k použití zdravého selského rozumu. Například pro aktivní děti na základních školách jedna či dvě roušky bude určitě málo.

Není ani rozdíl v tom, jakou roušku dítěti dáte, tu látkovou či jednorázovou papírovou.

Zdroj: denik.cz

Dle Petra Hubáčka rouška funguje jako filtr, který zachycuje aerosol. Ten právě můžeme vdechnout a nakazit se koronavirem. Kapky se generují mluvením, kýcháním či kašláním, a proto je důležité je zachytit.

Pro tento účel jsou stejně užitečné látkové a papírové roušky. Důležité však je, aby rouška nebyla vlhká či mokra, jinak svůj účinek ztrácí.

Zdroj: echo24.cz

Mokra rouška může také dráždit pokožku a vyvolávat infekce. Proto rodiče musí dohlédnout, jak často by jejich děti měly roušky měnit.

Ideálním řešením je výměna roušky před každou vyučovací hodinou.

Zdroj: irozhlas.cz

Jedna nebo dvě roušky vystačí žákovi, pokud nebude v hodinách příliš aktivní, nebude mluvit a nebude vyvolán k tabuli. V opačném případě je musí měnit častěji, protože se ve vlhké roušce dítěti bude hůře dýchat.

Zdroj: drbna.cz

Petr Hubáček také odsuzuje snahu obejít nošení roušek. Tvrdí, že je to spolehlivá možnost ochránit se před virem a nenakazit ostatní. Takže se jedná o ohleduplnost vůči svému okolí.

„Prevence problémů je vždy lepší než jejich řešení,“ ukončil odborník z oddělení virologie.

Zdroj: novinky.cz

Share