Ani to nema čas rozkvést: Stovky turistů na Sněžce ničí jedinečnou přírodu, která nikde jinde na světě není

Na internetu se objevila fotografie, kde je vidět, jak si lidé sami vytvořili „rekreační park“ na Sněžce. Spousta lidí se shromáždila na jednom místě a seděla buď na trávě nebo na kamenech. Vedení Krkonošského parku už několikrát uvedlo, že turisté nesmí přes řetězy, protože tam rostou unikátní rostliny a turisté mohou zničit unikátní přírodu.

„A sezóna na Sněžce začala, ani to nema čas rozkvést“ řekl Milan Bláha, majitel České poštovny Anežky.

Autor: Milan Bláha

Davy lidí se rozhodly vylézt na Sněžku a přitom ignorovat řetězy, které lidem zakazují vstup do unikátní přírodní rezervace.

Mnoho lidí uvidělo pěkné počasí a rozhodlo se jít do hor. Je příjemné dýchat čerstvý vzduch a dívat se na krásné přírodní scenérie.

Zdroj: krnap.cz

Problém je ale v tom, že část lidí vůbec nerozumí tomu, jak se má chovat v přírodě, aby jí nepoškodili.

Správa Krkonošského národního parku už několikrát vysvětlila, že v tomto parku rostou takové rostliny, které nikde jinde na světě nejsou.

Zdroj: krnap.cz

Řetězy tam proto nejsou instalovány jen tak, ale aby každý mohl jasně vidět a pochopit, kde nemůže chodit, aby nedošlo ke zničení vzácné krkonošské arkto-alpinské tundry.

Například minulý rok byl také nepříjemný případ. Někdo vylezl na Sněžku a složil z kamenů obrazec. Mnoho laiků si ani nedokážou představit, jak by taková „neškodná“ akce mohla uškodit.

Zdroj: krnap.cz

„Proto tam ty řetězy jsou a proto je důležité, že se na této nejnavštěvovanější lokalitě Krkonoš mimo řetězy vymezený koridor nesmí ani chodit“ říká správa KRNAP.

V Krkonoších je unikátní horský ekosystém, takový není nikde jinde na světě, je to malá tundra uprostřed Evropy.

Zdroj: krnap.cz

Turisté se ale chovají nezodpovědně nejen tím, že přelezou řetězy, ale i tím, že rozhazují odpadky. Minulý týden se tam sesbíraly téměř 4 tuny odpadků.

Mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný prozradil, že mezi odpadky bylo mnoho plastových obalů a lahví, součástek aut, jedno auto v lese a také množství PET lahví s močí.

Zdroj: krnap.cz

Také dalším problémem pro přírodu se staly psí exkrementy, které lidé zabalí do igelitových sáčků a hodí do lesa.

To znamená, že kdyby lidé jen nechali psí exkrementy v přírodě – to není problém, je to dokonce užitečné pro půdu atd.

Problém je v igelitových sáčcích, které si lidé raději nevezmou s sebou, ale nechají je na horách.

Share