Podle ministryně financí Aleny Schillerové je na čase šetřit: navrhuje zmrazení platů politiků i soudců, mnohým se takový návrh nelíbí

Podle ministryně financí Aleny Schillerové je na čase šetřit. Rozpočet potřebuje více peněz, minimálně je třeba méně utrácet za politiky. Navrhuje zmrazení platů všech ústavních činitelů, soudců a státních zástupců.

Mluvčí ministerstva financí Anna Fuksová uvedla, že se nyní na ministerstvu připravuje varianta, že platy politiků zůstanou v roce 2021 stejné jako v roce 2020.

Zdroj: Blesk / Daniel Cernovsky

„Od roku 2022 bychom aplikovali valorizaci základen o index růstu průměrné mzdy v ČR za předminulý kalendářní rok,“ řekla pro Právo Anna Fuksová.

Zatím je to ale jen návrh. Až bude na ministerstvu financí připraven finální návrh, bude ho muset ještě projednat s ministerstvem práce. Teprve poté bude tento návrh projednán ve vládě.

Zdroj: Deník / Martin Divíšek

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová má zatím jiný návrh. Navrhuje nemrazit platy politiků a soudců, ale dokonce je snížit.

Alena Schillerová s takovým návrhem nesouhlasí. Nyní je základ platů politiků 2,5 násobek průměrného platu státních zaměstnanců z roku 2018. Základ platů soudců je 3 násobek.

Zdroj: Facebook

Jana Maláčová tímto způsobem navrhla, aby tato základna byla 2 násobek. Mnozí politici a soudci ale kategoricky nesouhlasí s žádnými návrhy na snížení jejich platů.

Například prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová řekla pro Právo, že o oficiálních plánech ministerstev neví. Zároveň předpokládá, že je čas voleb, takže mohou znít různá populistická prohlášení.

Zdroj: Instagram

Proto zatím nechce nic říkat, nejprve je nutné počkat na oficiální vyjádření od ministerstev a od vlády. Také podle jejích vyjádření stát nemůže cíleně zasahovat do platů soudců.

Řekla, že když stát zasahuje do platů soudců, stejný princip by se měl vztahovat na všechny ostatní profese, kde platy platí stát.

Zdroj: YouTube / Politika v Česku / TV Barrandov

Daniela Zemanová připomněla i to, že stát zvyšuje platy učitelů. Podle ní je to skvělá iniciativa, protože si to učitelé zasloužili. Zároveň ale podle ní ještě nejsou připraveny podmínky pro změnu platů soudců.

Zároveň upozornila, že platy soudců nejsou nedotknutelné.

Zdroj: Vláda ČR

„Jenom je důležité říkat, že platy soudců musí kopírovat vývoj ve společnosti, aby tu nebyla pochybnost, že to stát dělá proto, aby soudci poslouchali,“ řekla Daniela Zemanová.

Share