Bavorský ministerský předseda nabídl Babišovi zdravotnickou pomoc: německá strana se může postarat o sto českých pacientů

Proběhlo jednání mezi českým premiérem Andrejem Babišem a bavorským protějškem Markusem Söderem. Politici diskutovali o přeshraniční spolupráci v rámci pandemie covid-19. Bavorsko přislíbilo české straně 100 lůžek v nemocnicích.

„Doufáme, že to nebudeme potřebovat,“ uvedl Babiš s tím, že Česká republika je připravená pomoct vzájemně.

Zdroj: br.de

Söder prohlásil, že setkání probíhá ve velmi těžkém období, obzvlášť pro Česko. Německý politik v tom ale vidí důvod pro vytvoření mostu mezi zeměmi, aby krizi zvládly.

Bavorský premiér říká, že se počty nakažených a mrtvých zvyšují. Jedná se i o mladší lidi. V Bavorsku také došlo na lockdown, ale je mírnější než v České republice. Fungují zde školy a některé podniky.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Německá strana nabídla Česku 100 lůžek na JIP. „Dohodli jsme se na systému, který nám umožní překládat pacienty z více zasažených oblastí,“ uvedl Söder.

Andrej Babiš poděkoval za tuto pomoc a doufá, že to Česká republika zvládne a lůžka v zahraničí potřebovat nebudeme. „V případě potřeby na bavorské straně budeme postupovat recipročně,“ řekl český premiér.

Zdroj: dw.com

Babiš dodal, že zatím dostatečný počet lůžek máme a premiér se nyní soustředil na vyřešení otázky zdravotnického personálu.

Markus Söder ujistil, že hranice z Českem zůstanou otevřeny, protože Bavorsko potřebuje naše pendlery.

Jednou týdně ale budou absolvovat test na covid-19.

Zdroj: Gettyimages

Německý politik chce, aby díky zavedeným opatřením byl zachován chod ekonomiky a nedošlo zejména k uzavření hranic.

„Dohodli jsme se, že hranice zůstanou otevřené. V Bavorsku potřebujeme pendlery z Česka. Pendleři budou ale muset jednou týdně absovovat test,“ řekl Söder. Podle premiéra Babiše testy zajistí bavorská strana a budou pro Čechy bezplatné.

Stejně tak odpověděl i Andrej Babiš, který nechce, aby se hranice uzavřely. O dalších postupech vláda bude informovat v pátek.

Zdroj: e15.cz

Český předseda vlády prý také požádal Södera o zrychlení vlakového spojení mezi Prahou a Mnichovem. Další otázkou bylo navýšení kapacity přepravy zboží mezi Karlovarským krajem a Bavorskem.

Babiš se zmínil i o vybudování 5G koridoru mezi Prahou a Mnichovem, což by vylepšilo spolupráci obou zemí v oblasti moderních technologií.

Zdroj: Gettyimages

Share