Jarmila Rážová prozradila, kdy bude možné roušky sundat: „Bez nich by mohli nejpravděpodobněji lidé jezdit v hromadné dopravě začátkem července“

Další opatření budou v Česku uvolněná15. června. Obyvatelé ČR se vracejí do běžného života, který byl před karanténou. A příští měsíc už by mělo být dovoleno sundat roušky úplně a nenosit je například v MHD. O tom všem pověděla Jarmila Rážová, hlavní hygienička státu.

Jarmila Rážová uvedla, že situace s koronavirem je pod kontrolou. Nesouhlasí však s výroky například statistika Ladislava Duška nebo lékařky Soni Pekové, že druhá vlna koronaviru nebude.

Jistě by také chtěla, aby se to nestalo, nicméně stát by měl být připraven před příchodem druhé vlny.

Zdroj: Český rozhlas

Proto je nutné připravit řešení pro budoucnost na základě zkušeností, získaných během první vlny pandemie.

Jarmila Rážová prozradila, že hygienici neustále sledují vývoj situace. Další vlna zmírnění opatření se uskuteční 15. června.

Poslední vlna podle ní možná proběhne už koncem tohoto měsíce. Dodala ale, že termíny se mohou změnit, možná se tak stane dříve a možná později.

Zdroj: ČTK

Mnoho lidí však stále zajímá otázka, kdy už bude možné zcela odmítnout nosit roušky.

„Bez nich by mohli nejpravděpodobněji lidé jezdit v hromadné dopravě … začátkem července“ řekla Jarmila Rážová.

Podle ní je ale takové opatření jako nošení roušek v MHD velmi důležité. Vysvětlila, že v MHD je často hodně lidí, kde se často nikdo nedodrží odstupy, navíc nikdo neví, jestli je tam někdo nakažený virem, nebo ne.

Autor: Petr Horník / Právo

Existuje značné riziko nákazy, takže podle ní má smysl nosit roušky v hromadné dopravě.

Dodala také, že virus stále není poražen, takže na některých místech stále dochází k ohniskům nákazy. Hygienici ale situaci kontrolují.

Proto by bylo dobré, kdyby všichni lidé pochopili důležitost přijatých opatření a dodržovali se jich až do dne, kdy budou zrušeny.

Zdroj: ČTK

Zatím však není známo, jak obtížné bude pro lidi pohybovat se přes hranice jiných států. Navíc není jisté, nakolik se změní situace s výskytem nákazy, kdy se spousta lidí bude volně pohybovat po cizině.

Vyjádřila se také k funkci hlavního hygienika v zemi. Jarmila Rážová je zatím úřadující hlavní hygieničkou.

„Bude to ten, který vyhraje výběrové řízení, které nyní probíhá. Já jen mohu říci, že jsem si do něj podala přihlášku“ vysvětlila Jarmila Rážová.

Share