Blíží se konec schvalování příspěvku 5 tisíc korun pro důchodce: opozice však navrhla změny

Poskytnutí jednorázového příspěvku 5 tisíc korun všem důchodcům míří ke konci. Návrh je ve druhém čtení a nyní se poslanci budou zabývat úpravami.

Zdroj: novinky.cz

Starostové chtějí dát 6 tisíc korun samoživitelům, samoživitelkám a rodičům pobírajícím rodičovský příspěvek, a Pirátská strana snížit příspěvek na 1 500 korun. Hlasování může proběhnout už koncem týdne.

Zdroj: novinky.cz

KDU-ČSL navrhuje finanční příspěvek ve výši 3 tisíc korun pro seniory s nadprůměrným důchodem a 7 tisíc korun těm, kdo pobírá pozůstalostní penzi vedle starobního či invalidního důchodu. Rovněž chtějí rozdat 500 korun za každé vychované dítě.

Zdroj: e15.cz

ODS naopak chce zvýšit důchod o 1 tisíc korun měsíčně seniorům po 25 letech v penzi. Vláda zvyšuje totiž důchod o tuto částku lidem po dovršení 85 let věku.

Hnutí Trikolóra navrhuje možnost pro firmy a zaměstnance dávat 1 % z příjmů na důchody svým blízkým. Tuto částku by také mohli odečíst ze svých daní.

Dle plánů vlády příspěvek bude vyplacen v prosinci. Opozice tento krok považovala za uplácení voličů, protože kabinet s návrhem přišel před krajskými a senátními volbami.

Zdroj: novinky.cz

Nárok na příspěvek budou mít až 2,89 milionu lidí. Rozpočet to bude stát přibližně 15 miliard Kč. Příspěvek 5 tisíc korun senioři dostanou jako důchod na účet či složenkou.

Finanční příspěvek nebude zahrnován do příjmů a neměl by tím pádem ohrozit pobírání dalších dávek a sociálních podpor.

Zdroj: euractiv.cz

Poslanci se kvůli epidemii sešli pouze v polovičním počtu.

Share