Část učitelů v Česku nechce pracovat za současný plat: Odbory tvrdí, že je třeba lépe financovat školství

Spolek Pedagogická komora a zástupci školských odborů tvrdí, že zvýšení platů učitelů v prvních třech měsících tohoto roku bylo nedostatečné. Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík uvedl, že ve školách se odměny vyplacejí převážně na konci roku, nikoliv pravdelně. A souhlasí i s tím, že navýšení platů bylo malé.

Podle udajů ministerstva školství bylo spočítáno, že v prvním čtvrtletí roku 2020 byl průměrný plat učitele 38 951 korun hrubého.

Zdroj: Profimedia

V prvnim čtvrtletí roku 2019 byla průměrná mzda učitele 36 224 korun hrubého.

To znamená, že meziroční narůst mezd činí zhruba 7,5 %.

Ostatní pracovníci ve školách (ne pedagogové) dostávali na začátku roku 2020 v průměru 21 589 Kč hrubého měsičně. To znamená, že jim za 1 rok plat stoupl asi o 11,5 %.

Průměrný plat v Česku v prvním čtvrtletí roku 2020 činila 34 077 Kč hrubého měsíčně, což znamená, že za rok se zvýšila zhruba o 5 procent.

Zdroj: Právo / Petr Hloušek

„Platy celkově u pedagogů mají růst o 10 %, zatím rostly o 7,5 %“ řekl Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík.

Uvedl také, že pokud srovnáme zvýšení platů učitelů se zvýšením průměrné mzdy v zemi, bude rozdíl 14 procent. Je to velmi dobrý ukazatel, ale to nestačí.

Zdroj: ČTK

Hovořil také o tom, že pedagogům a nepedagogům se nevyplacejí odměny pravidelně. Vysvětlil, že pokud by se odměny vyplácely pravidelně, byl by průměrný plat učitelů asi o 3 tisíce Kč vyšší.

František Dobšík doufá, že ve druhém čtvrtletí letošního roku se tento ukazatel změní k lepšímu.

Šéf Pedagogické komory Radek Sárközi řekl, že platy učitelů se v posledních letech sice zvýšily, ale stále to nestačí.

Zdroj: Shutterstock

Dospěl k takovému závěru, že učitelé, kteří odešli dříve, se nechtějí vrátit zpět do své bývalé práce. Jedním z důvodů může být malá mzda.

Radek Sárközi řekl, že průměrná mzda učitele na ZŠ činí pouze 65 % průmerného platu pracovníků s vysokoškolským vzdělaním.

Autor: Hans Štembera

Dodal, že podle tohoto kritéria je česko na posledním místě mezi zeměmi Evropské unie. Podle něj je třeba školství lépe financovat.

V roce 2020 činí rozpocet ministerstva školství téměř dvě stě čtrnáct miliard korun.

Autor: Ludvík Hradilek

Na pořízení neinvestičního vybavení škol je letos vyčleněno 2 miliardy korun.

Ministr Robert Plaga řekl, že příští rok se pokusí tuto částku navýšit na 3 miliardy korun.

Share