Ceremoniál na Pražském hradě: Roman Prymula by si pro vyznamenání za zvládnutí pandemie nemoci covid-19 doše, pokud akci schválí hygienici

Obvykle se 28. října během státního svátku na Pražském hradě koná slavnostní ceremoniál předávání státních vyznamenání. O tom, zda se letošní ceremoniál uskuteční nebo ne, budou však rozhodovat hygienici. Ministr zdravotnictví Roman Prymula řekl, že pokud to hygienici povolí, tak půjde na ceremoniál.

„Nyní se povolují hygienické podmínky, za jakých by mohla proběhnout akce ústavního činitele,“ řekla Jarmila Rážová.

Zdroj: ČTK

Rozhodnutí zatím nepadlo, podle hlavní hygieničky hygienici s největší pravděpodobností řeknou, zda je povoleno, nebo ne, příští týden.

28. října prezident předává státní vyznamenání na Pražském hradě. Jedno státní vyznamenání by musel dostat i současný ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Zdroj: Michal Růžička, MAFRA

Roman Prymula vysvětlil, že nyní je hodně na hygienicích, zda ceremoniál povolí. Ale i kdyby se tato akce konala, bylo by nutné, aby byla splněna všechna nařízení vlády.

Proti pořádání takové akce během pandemie koronaviru se vyjádřili někteří lidé. Hovořili o tom například někteří rektoři, nebo soudce Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Zdroj: Deník / Zbyněk Pecák

Rektoři říkají, že je velmi špatné provádět takové akce nyní, když mnoho občanů je omezeno ve svých možnostech a sedí doma.

I kdyby se to stalo s omezeným počtem účastníků, stále by to někteří občané nebrali moc dobře. Plánuje se, že během ceremoniálu nebudou žádní hosté.

Zdroj: ČTK

„Byl by tam jen pan prezident a vyznamenaní bez rodin,” řekl o něco dříve předseda vlády Andrej Babiš. Pokud v jedné skupině může být pouze 6 lidí najednou, pak tento ceremoniál nebude jako všechny předchozí

V Česku nyní platí poměrně přísná opatření, zavřeny jsou restaurace, bary, tělocvičny, všechny školy atd. Maximálně se lidé mohou setkat ve skupinách až 6 osob.

Zdroj: YouTube / WAidid

Během těchto opatření hlavní hygienička Jarmila Rážová povolila několik výjimek. Bude například možné pořádat tenisový turnaj v Ostravě nebo galavečer v Brně.

Share