„Dlouho jsme vůbec netušili, co se děje“: Česká módní návrhářka Blanka Matragi popsala vývoj situace v Bejrútu: Zničený ateliér, ale naštěstí zaměstnanci nebyli v práci

Výbuch, který se stal v úterý v Bejrútu, šokoval celý svět. Zemřely desítky lidí, tisíce lidí utrpěly zranění a všichni obyvatelé města utrpěli újmu na svém majetku. Utrpěli také Češi, kteří byli v hlavním městě Libanonu. Například česká módní návrhářka Blanka Matragi už nemá ateliér, který se nacházel nedaleko místa výbuchu.

Když k té explozi došlo, nikdo nechápal, co se stalo. Podle informací, které jsou nyní k dispozici v síti, explodovalo 2 750 tun dusičnanu amonného.

Zdroj: Archiv Blanky Matragi

Tato látka se používá k výrobě bomb a dalších výbušnin. Síla výbuchu se dá přirovnat k 20 procentům síly výbuchu atomové bomby, kterou kdysi hodili na japonskou Hirošimu.

Zdroj: Archiv Blanky Matragi

Česká módní návrhářka Blanka Matragi žije v Libanonu už více než 40 let. I když v Libanonu je to často nepokojně, ale tohle zažila poprvé.

„Dlouho jsme vůbec netušili, co se děje. Bydlím osm kilometrů od místa výbuchu, ale salon mám blíž!“ řekla Blanka Matragi pro Blesk.cz.

Zdroj: Archiv Blanky Matragi

Volali jí, že v jejím ateliéru mají vymlácená okna. Její manžel se jel podívat, co se přesně stalo a jaká byla škoda. Všechno se ukázalo být trochu vážnější.

Zdroj: Archiv Blanky Matragi

Síla výbuchu nejen rozbila skla v oknech, ale také vytrhla okna ze stěn. Jedna stěna byla téměř celá z oken. Vše, co bylo uvnitř ateliéru bylo poškozeno.

Majitelka ateliéru tvrdí, že naštěstí v době výbuchu v ateliéru už nikdo nebyl. Většina pracovníků opustila místnost půl hodiny před výbuchem.

Zdroj: Archiv Blanky Matragi

Blanka Matragi si ani nechce představovat, co by se mohlo stát jejím pracovníkům, kdyby v té době byli v práci.

Druhý den však pracovníci přišli do práce a pomohli majitelům vypořádat se s následky škod.

Zdroj: Archiv

Kromě toho byl poškozen i dům Blanky. V jejím domě bylo také rozbito celé sklo, ale naštěstí nikdo nebyl zraněn. Když došlo k výbuchu, Blanka si myslela, že je to zemětřesení, ale všechno bylo vážnější.

Share