Česko potřebuje pomoc kvůli koronaviru: Jan Hamáček a ministerstvo zdravotnictví požádali Hasičský záchranný sbor, aby požádal o humanitární pomoc prostřednictvím mechanismu civilní ochrany Evropské unie

Česko potřebuje pomoc. Ministerstvo zdravotnictví požádalo Hasičský záchranný sbor, aby požádal o humanitární pomoc prostřednictvím mechanismu civilní ochrany Evropské unie. Ministerstvo potřebuje pomoc kvůli koronaviru, potřebuje totiž plicní ventilátory a přístroje pro podporu plicních funkcí. Je třeba „pojistit“ zdravotní systém.

Ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že budou žádat o pomoc, protože je nutné zabezpečit tuzemský zdravotní systém. Vláda už minulý týden požádala o pomoc s lůžkovými kapacitami.

Zdroj: Milan Malíček, Právo

Hasiči mají nyní možnost požádat o pomoc Evropskou Unii prostřednictvím svého společného komunikačního a informačního systému pro mimořádné události.

Tento systém, ke kterému mají přístup hasiči je jedním z dvou nástrojů mechanismu civliní ochrany Evropské unie.

Zdroj: gettyimages

V tomto systému jsou k dispozici databáze o dostupnosti různých zdrojů států určených pro nouzové použití. Například při nějakých katastrofách.

Jan Hamáček uvedl, že hasiči tak již požádali o poskytnutí lůžkové kapacity, vybavení a dokonce i personál. Nyní bude záležet na tom, jak se k tomu postaví ostatní státy, členové Evropské unie.

Zdroj: iROZHLAS.cz / Michaela Danelová

Počet nových případů nákazy se za posledních sedm dní prudce zvýšil. Rekord byl 16. října, kdy za jeden den bylo 11 105 pozitivních testů. Počet aktivních nakažených je přes 100 tisíc.

Zdroj: gettyimages

Fakultní nemocnice dostaly na začátku tohoto měsíce 50 ventilátorů. Byl to dárek od společnosti PPF pro Ministerstvo zdravotnictví.

Dalších 182 ventilátorů je ve skladech ministerstva, desítky nemocnic však už chtěly tyto ventilátory dostat.

Zdroj: gettyimages

Tchaj-wan dal koncem srpna Česku dvě linky na výrobu roušek. Zatím však tento dárek zůstává na Tchaj-wanu, není známo, kdo organizuje dodávku a kdo bude dále spolupracovat s Tchaj-wanem.

Share