Další vlna zmírňování opatření v Česku: restaurace čekají velké změny, týká se to i velkých veřejných akcí

Ministr zdravotnictví, tým hygieniků a tým epidemiologů na tiskové konferenci řekli, jaká bude další vlna zmírňování. Adam Vojtěch prozradil, že restaurace čekají velké změny. Týká se to i velkých veřejných akcí.

Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že bude nutné nosit roušky pouze v těch regionech země, kde je epidemiologická situace jednoznačně horší než v jiných.

Zdroj: novinky.cz / Petr Horník

V oblastech, kde bude situace stabilní bude možné odstranit roušky úplně. To znamená, že uvnitř budov i uvnitř hromadné dopravy už masky nebudou potřeba.

Zatím nebezpečné regiony jsou hlavní město a okres Karviná. Situace se samozřejmě může změnit.

Lidé většinou přenášejí virus prostřednictvím osobní komunikace, ale nejnebezpečnější je to v Praze.

Zdroj: TV Nova

Například hlavní hygienička země Jarmila Rážová promluvila o jednom hokejovém utkání. V Letňanech tak vzniklo nové ohnisko nákazy.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, že 22. června se otevřou dětské koutky v obchodních centrech. Také už nebudou limity na počet návštěvníků zoologických zahrad.

Během veřejných akcí po 22. červnu se jich může zúčastnit již 1000 lidí, nikoli 500 jako dříve. 1 tisíc lidí je limit pro 1 sektor, takových sektorů může být 5.

Zdroj: Instagram

Od příštího měsíce mohou být restaurace, diskotéky a bary otevřeny nepřetržitě, včetně noci. Nově bude povolena také konzumace jídla v kinech a divadlech.

Ministr uvedl, že jde o přechod od plosných opatření proti koronaviru k lokálním. Lidé by to také měli chápat a chovat se zodpovědně.

Zdroj: Instagram

„Například také od 22. června už nemusejí provozovatelé například restaurací či obchodů aktivně vynucovat odstupy mezi zákazníky“ bylo řečeno během tiskové konference. Toto opatření zůstává pouze ve formě doporučení.

Adam Vojtěch dodal, že virus je stále v naší zemi, takže je potřeba být pozornými a ministerstvo bude dělat, co bude možné.

Zdroj: Instagram

Existuje pravděpodobnost, že rizikovými regiony se mohou stát Moravoslezský kraj, Středočeský kraj a Olomouc.

Ministerstvo zdravotnictví plánuje spolu s týmem hygieniků připravit mapu, která by měla ukázat rizikové oblasti. Mělo by to být něco podobného semaforu při cestách do zahraničí.

Share