Jan Žaloudík poslal dopis vládě a ministerstvu zdravotnictví: „Vyhovuji přání ministra zdravotnictví a odcházím do zaslouženého klidového režimu,“ řekl profesor

Od jara, kdy se koronavirus rozšířil po celé Evropě, se objevilo mnoho názorů na tuto nemoc a tyto názory jsou velmi odlišné. Některým lidem se nelíbí, že o tomto problému mluví lékaři, kteří nejsou epidemiologové. Mluvil o tom například profesor onkolog a člen Senátu Jan Žaloudík. Nyní se rozhodl, že s tím přestane, ale nakonec svůj dopis poslal ministerstvu zdravotnictví a vládě.

„Konstatuji, že vyhovuji medializovanému přání ministra zdravotnictví a odcházím do zaslouženého klidového režimu,“ napsal Jan Žaloudík na svém Facebooku.

Zdroj: YouTube XTV

Profesor Jan Žaloudík napsal svůj dopis, který adresoval ministerstvu zdravotnictví, premiérovi Andreji Babišovi a dalším lidem.

Napsal několik návrhů, které by podle něj mohly přispět k lepšímu rozhodování a také získat větší důvěru veřejnosti.

Zdroj: Anna Vavríková, MAFRA

Lidé by podle něj měli mít více informací. Navrhl například, aby na webu ministerstva zdravotnictví byla zveřejněna týdenní nebo alespoň měsíční statistika o strutktuře hospitalizovaných.

To znamená, aby lidé mohli vědět, kolik pacientů je v nemocnicích právě kvůli koronaviru a kolik lidí tam skončilo kvůli jiným nemocem.

Zdroj: Facebook

Podle něj taková otevřenost vlády a ministerstva uklidní mnoho občanů a médií. Říká, že takový monitoring by se dal zařídit hned ve státních nemocnicích a netrvalo by dlouho.

Jan Žaloudík také navrhl, aby statistiky nových nakažených a počet provedených testů byly podrobnější.

Zdroj: Profimedia

Jan Žaloudík doufá, že ministr zdravotnictví Roman Prymula jeho dopis přečte a jeho návrhy během zavádění dalších opatření realizuje.

Kromě Jana Žaloudíka o koronaviru veřejně hovořili i kardiolog Jan Pirk, stomatolog Roman Šmucler, evoluční biolog Jaroslav Flegr, zakladatelka screeningu rakoviny prsu v tuzemsku Miroslava Skovajsová a další.

Zdroj: Jan Handrejch, Právo

Mnozí se domnívají, že ne specialisté na epidemiologii nebo virologii by se k tomu neměli veřejně vyjadřovat. Koneckonců, jsou to stále veřejní lidé a mnoho občanů je poslouchá.

Zdroj: YouTube reflex_cz

Už dříve ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, že řada známých vědců je mezi občany oblíbená. Každý z nich říká nějaký svůj názor a často tyto názory mohou být opačné, kvůli tomu se lidé stávají zmatenými.

Share