Plán pro boj s koronavirem je na 95 % hotov: Hamáček a Prymula promluvili o budoucích opatřeních, lockdown se nekoná, ale dojde ke zpřísnění

Vicepremiér Jan Hamáček po jednání krizového štábu oznámil, že přísnější opatření jsou nutná z ohledu na rostoucí čísla počtu nakažených koronavirem. V pátek ministr zdravotnictví prezentuje nová omezení, která se ale nedotknou ekonomiky.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Roman Prymula označil úterní rekordní přírůstek pacientů za nepříliš příznivý, a proto je potřeba schválit zásadnější opatření, aby v dalších týdnech nedošlo k vyčerpání kapacit zdravotnického systému.

Zdroj: ihned.cz

„Na dobu 14 dnů předpokládejme, že se vše zpřísní,“ uvedl šéf resortu s tím, že pak se bude dva týdny rozvolňovat.

Prymula dodal, že plán pro boj s koronavirem je na 95 % hotov a bude prezentován v pátek. Před tím ho ale chce projednat s vládou a opozicí.

Zdroj: irozhlas.cz

Omezení se dotknou volnočasových aktivit a nebudou zasahovat do ekonomiky. Přesněji Prymula je nespecifikoval.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Ministr však upřesnil, že se žádný lockdown konat nebude a zpřísnění se bude hlavně týkat červených zón na semaforu.

Se zpřísněním opatření souhlasil i ministr vnitra Jan Hamáček. „Kdyby vláda nepřikročila v pátek ke zpřísnění hygienických opatření, hrozilo by koncem října zahlcení zdravotnických kapacit v Česku,“ prohlásil politik.

Zdroj: Youtube

Od pondělí se vláda bude zabývat zvýšením zdravotnických kapacit. V rámci nouzového stavu Prymula uvažuje o návrhu povolání mediků. „Využijeme veškerých možností,“ dodal ministr.

Premiér Andrej Babiš oznámil, že bude jednat prostřednictvím videokonference s předsedy sněmovních stran o budoucích opatřeních. Právě špatnou komunikaci vytýkala opozice vládě.

Zdroj: transparency.cz

Část senátoru chce napadnout u Ústavního soudu omezení zpěvu a počtu účastníků bohoslužeb na 100 osob. Zastupovat je bude právník a europoslanec STAN Stanislav Polčák.

Zdroj: denik.cz

Tvrdí, že vláda nepodložila, že by během bohoslužeb docházelo k silnému šíření onemocnění.

Do preventivní izolace byla poslána ministryně práce Jana Maláčová kvůli kontaktu s pozitivním člověkem. Nyní politička pracuje z domova.

V poslední době rychle přibývá počet hospitalizovaných pacientů a zdravotnickou péči potřebuje již 1387 osob. 326 osob je ve vážném stavu.

Zvyšuje se i počet obětí. Celkem již zemřelo 794 lidí. Špatná tendence je i u podílu potvrzených případů na množství testů.

Zdroj: youtube.com

Toto číslo se pohybuje vysoko nad 10 % a v neděli dosáhlo rekordních 23,74 %.

Nejhorší situace zatím vládne na Uherskohradišťsku, Liberecku a Náchodsku, kde za posledních 7 dní bylo zaznamenáno přes 300 nových případů na 100 tisíc obyvatel.

Psali jsme:Jak Denisa Nesvačilová vstoupila do seriálu Slunečná: co nutilo herečku prožívat strach

Share