„Můj dům, můj hrad“: jaké nemovitosti mají ministry. Andrej Babiš není prvním na tomto seznamu

Velmi mnoho Čechů sní o vlastním bydlení. Členové kabinetu se s tím mají mnohem lépe než většina občanů. Všichni si už stihli představit, že prvním mezi ministry v počtu nemovitostí, které vlastní, bude premiér Andrej Babiš. Jak se ukázalo, ale není tomu tak, první na tomto seznamu je ministr zemědělství Miroslav Toman.

Český ministr zemědělství má několik nemovitostí. Nejkrásnější z nich bude luxusní vila v obci Vyžlovka.

Zdroj: Deník / Jiří Kopáč

Ale odkud má všechny tyto nemovitosti? Členové jeho rodiny mají v zemědělství různé majetky a díky tomu vydělávají.

Makléř Jan Kratochvíl předpokládá, že by tato luxusní vila ministra mohla stát zhruba 25 milionů korun.

Zdroj: ahaonline.cz

Podle jeho předpokladu, pozemek o rozloze 2000 metrů čtverečních se může stát 7 milionů korun, dům je možné za 15 milionů korun, garáže a další objekty na pozemku jsou ještě asi 3 miliony korun.

Premiér Andrej Babiš má také luxusní vilu. Makléř předpokládá, že cena jeho domu by mohla být kolem 62 milionů korun, ale to je velmi zhruba.

Zdroj: Archiv Andreje Babiše

O nemovitosti mají zájem i další ministři. Někdo to považuje za investici do budoucnosti.

Ministryně práce a sociálních věcí už dříve uvedla, že penize na důchod neodkládá, ale investuje do bydlení.

Zdroj: Právo / Petr Hloušek

„Šla jsem cestou investic do bydlení“ řekla tehdy pro Aha! Jana Maláčová. Podle posledních dostupných informaci má hypotéku zhruba na 1 milion korun.

Jako ministryně jí platí 170 tisíc korun měsíčně. Je to velmi dobrá mzda a teoreticky by neměla mít žádné problémy s placením hypotéky.

Zdroj: Právo / Milan Malíček

Není ale sama, která má z ministerského kabinetu hypotéku. Například ministr zahraničí Tomáš Petříček také má hypotéku na 1 milion.

Ministr vnitra Jan Hamáček by měl bance také vrátit 1 milion a 500 tisíc korun. Nejvíce dluhů má ale ministr průmyslu a obchodu a také ministr dopravy Karel Havlíček. Má 2 hypotéky na 3,8 milionu.

Zdroj: ČTK / Ondřej Deml

Mezi vládou jsou dva ministři, kteří nemají nic, ani pozemek, ani dům ani byt. To je ministr kultury Lubomír Zaorálek a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Tito ministři ještě musí vyřešit problém drahého a nedostupného bydlení. A právě s tímto problémem se potýká naprostá většina běžných Čechů.

Zdroj: ahaonline.cz

A co konkrétně mají ostatní členové vlády, kteří mají majetkové poměry jasně lepší?

Ministr zemědělství Miroslav Toman má luxusní vilu ve Vyžlovce ve Středoceském kraji, vilu v pražskem Braníku, běžný dům v pražských Řepích a byt ve Špindlerově Mlýně.

Premiér Andrej Babiš má jednu vilu v Průhonicích, jeden byt v pražském Bubenči a několik pozemků na Teplicku.

Zdroj: ahaonline.cz

Ostatní ministři jsou mnohem skromnější.

Ministr průmyslu a obchodu a také ministr dopravy Karel Havlíček má 2 hypoteky na 3,8 milionu korun a také rodinný dům v Mníšku pod Brdy.

Zdroj: Právo / Jan Handrejch

Ministr vnitra Jan Hamáček má chatu v Oskořínku na Nymbursku a byt v Mladé Boleslavi. Zároveň má hypotéku na 1 milion a 500 tisíc korun.

Zdroj: novinky.cz / Petr Horník

Ale například ministr zdravotnictví Adam Vojtěch má jen pozemek vedle obce Jizbice. Ministr obrany Lubomír Metnar má jen rodiný dům Frýdlant nad Ostravicí.

Zdroj: ahaonline.cz

Share