Jan Hamáček oznámil zahájení bezplatného testování 18. prosince: pokud pomohou praktičtí lékaři a zubaři, bude se to dít na tisících míst po celé zemi

Všichni Češi, kteří mají přání, se budou moci zdarma otestovat koronavirus. K tomu stačí mít zdravotní pojištění, testování začne 18. prosince. Testování bude probíhat na běžných místech, ale pomoci by mu mohli i zubaři a praktičtí lékaři. Informoval o tom portál Seznam Zprávy

Šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček řekl, že nyní není žádná překážka, aby projekt testování začal podle harmonogramu.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Nejprve budou moci podstoupit testy na koronavirus pedagogové a poté všichni ostatní zájemci. Uvedl to ve středu.

Brzy skončí testování zaměstnanců a klientů různých sociálních služeb. 4. prosince začne testování pedagogů a 18. prosince bude testování zdarma k dispozici všem ostatním, kteří to budou chtít.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Jan Hamáček uvedl, že míst k testování bude dostatek, a to přes sto. Otestovat se na koronavirus bude možné ve fakultních či krajských nemocnicích, případně budou pomáhat i zubaři a praktičtí lékaři.

Pokud skutečně budou pomáhat hodně praktických lékařů a stomatologů, může počet míst pro testování po celé zemi dokonce přesáhnout tisíc míst.

Ilustrační foto Zdroj: gettyimages.com

„Samozřejmě s použitím rezervačního systému či žádanky tak, aby nedocházelo k přehlcování odběrných míst,“ řekl Jan Hamáček.

Zubaři uvedli, že zatím s nimi o tomto tématu nikdo nejednal. Uvedl to prezident České stomatologické komory Roman Šmucler pro Seznam Zprávy.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Podle něj už někteří zubaři testují své pacienty, ale nedokáže si představit, že by v ordinacích zubařů vznikly prostory pro testování.

Ilustrační foto Zdroj: gettyimages.com

Toto testování zaplatí zdravotní pojišťovny. Budou použity antigenní testy, které jsou výrazně levnější než PCR testy, navíc výsledek bude znám za pouhých 15 minut.

Jan Hamáček hovořil také o důležitosti spolupráce s kraji. Podle něj se v úterý uskuteční dialog s hejtmany.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Pomáhat budou také hasiči. Nyní 17 hasičských týmů pomáhá s PCR testováním, kdy bude konat antigenní testování, jejich počet bude 32 týmů. Řekl to Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba.

PSALI JSME: JE JÍ 99 LET A VYPADÁ JAKO HOLLYWOODSKÁ MÚZA: TAHLE VITÁLNÍ STAŘENKA SE DOSTALA DO GUINESSOVY KNIHY REKORDŮ

PŘIPOMÍNÁME: POČET ZAZNAMENANÝCH PŘÍPADŮ NÁKAZY V POLSKU PŘEKONAL MILION: ITÁLIE SE CHYSTÁ ZAHÁJIT OČKOVÁNÍ PROTI KORONAVIRU

Share