„Hlavní informace, která by měla zaznít, je, že jsme to společně zvládli“: Ministr vnitra Jan Hamáček oznámil, že stát je mnohem lépe připraven před druhou vlnou viru než během první vlny

Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček na tiskové konferenci štábu řekl, že první vlak ze tří vlaků, které dovezou z Číny zbytek ochranných pomůcek, přijede v neděli do naší země. Nyní je tento vlak v Polsku. Ministerstvo vnitra za poslední měsíce nakoupilo 137 milionů roušek, několik desítek milionů respirátorů a rukavic. Ministr uvedl, že stát je mnohem lépe připraven před druhou vlnou viru než během první vlny.

Jan Hamáček uvedl, že ministerstvo vnitra během pandemie koronaviru v Česku nakoupilo 137 milionů roušek, 60 milionů rukavic, 19 milionů respirátorů FFP2 a 200 tisíc respirátorů FFP3.

Zdroj: Úřad vlády ČR

Také bylo zakoupeno 1 milion a 200 tisíc testů, 2 miliony ochranných obleků a 550 tisíc plastových štítů.

Ministerstvo vnitra tak utratilo 4 miliardy a 600 milionů korun. To bylo provedeno v rámci obecných veřejných zakázek.

Zdroj: Blesk.cz

Nyní se každé ministerstvo bude muset o zakázky na bezpečnostní zdravotnické prostředky postarat samo.

Stát nyní bude kupovat jen ty ochranné prostředky, které budou určeny pro rezervy. Za to bude odpovídat Správa státních hmotných rezerv.

První dodávku pro SSHR bude provádět Ministerstvo vnitra a celkem je podepsáno 7 smluv na dodávku ochranných zdravotnických pomůcek.

Zdroj: Úřad vlády ČR

Celková částka bude 1 miliarda a 400 milionů korun. SSHR také vypsala ještě 3 vlastní zakázky.

Na samém počátku pandemie v Česku byl zjevný nedostatek ochranných prostředků včetně roušek. Postupem času se ale situace zlepšila.

Zdroj: Blesk.cz

Od 20. března začalo Ministerstvo vnitra nakupovat ochranné prostředky z Číny. Tato spolupráce zajistila Česku vše potřebné.

Letadla z Číny přiletěla několikrát týdně a za téměř dva měsíce dodala přes 2 tisíce tun zdravotnického materiálu.

Zdroj: Úřad vlády ČR

Jan Hamáček uvedl, že na druhou vlnu koronaviru je stát připraven lépe než na první. Zároveň ale dodal, že je nutné zmapovat tuzemské výrobní kapacity.

V době nouze byl kabinet opakovaně kritizován za to, že nekupoval ochranné zdravotnické prostředky od tuzemských výrobců.

Zdroj: Úřad vlády ČR

Nouzový stav byl v Česku zaveden 12. března, 15. března byl zřízen Ústřední krizový štáb. Štáb stále funguje, ale brzy už přestane.

Share