Jana Maláčová o příspěvku 5 tisíc korun: Důchodci si budou moci zařídit lepší Vánoce. Rozpočet seniorů je tak napjatý, že finance utratí

Pět tisíc korun pro důchodce před Vánocemi může ekonomiku povzbudit. Tvrdí to zástupci kabinetu. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová vysvětlila, že důchodci tyto peníze nebudou investovat, ale budou nakupovat různé zboží, nebo zaplatí za služby, například půjdou ke kadeřníkovi.

Obvykle tyto jednorázové dávky nemají velký vliv na celkovou spotřebu v zemi. Takové nečekané peníze lidé raději šetří.

Zdroj: Facebook

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová si však nemyslí, že by důchodci i tentokrát schovávali peníze „pod polštář“.

„Šetřit je možné, když máte příjmy vyšší než výdaje. U důchodců tomu tak ale není. Rozpočet seniorů je tak napjatý, že finance utratí,“ vysvětlila Jana Maláčová pro Seznam Zprávy.

Zdroj: Facebook

V ČR je více než 1 milion důchodců, kteří pobírají důchod do 14 tisíc korun měsíčně. Většina těchto peněz je zapotřebí na zaplacení nájemného a stravování.

Ty peníze, které zůstávají obvykle utratí za služby, které si obvykle nemohou dovolit. Paní Jana Maláčová řekla, že důchodci rozhodně nebudou investovat, nebo nepojedou na dovolenou do zahraničí, ale mohou jít třeba ke kadeřníkovi.

Zdroj: Facebook

To znamená, že si mohou zařídit příjemnější oslavu Vánoc. Velkou část získaných peněz tak důchodci pravděpodobně utratí během vánočních svátků.

Inflace začala růst letos v únoru. Podle paní ministryně důchodci jako první pocítili růst cen různých komodit, včetně potravin.

Zdroj: Facebook

Inflace spotřebního koše důchodců je ale jen o 1,5 procenta vyšší než u všech ostatních lidí v ČR.

Ministryně práce a sociálních věcí přitom říká, že neví, kolik peněz skončí zpátky v ekonomice poté, co důchodci dostanou bonus. K tomu by bylo nutné vytvořit makroekonomický model.

Zdroj: Blesk / Jakub Poláček

Podle Jany Maláčové by takový model mohl být na ministerstvu financí. Zároveň dodala, že nikdo neví, co se přesně bude v ekonomice za několik týdnů dít, nyní je velmi nepředvídatelná doba.

Share