Jana Maláčová trvá na tom, aby každý důchodce dostal 6 tisíc korun: Dodala také, že je připravena na kompromis

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová trvá na tom, aby všichni důchodci dostali bonus ve výši 6 tisíc korun. Zároveň dodala, že pokud bude nutné udělat nějaký kompromis se zástupci hnutí ANO, tak s největší pravděpodobností souhlasí.

V pondělí o tom jednali premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček. Ministr řekl, že je pravděpodobné, že koalice tuto záležitost vyřeší do konce týdne.

Zdroj: Blesk / Jakub Poláček

Ministryně financí Alena Schillerová mezitím uvedla, že vyplácení 6 tisíc korun pro každého důchodce by bylo pro rozpočet problém.

Navrhla vyplatit každému důchodci 4 tisíce korun, v takovém případě by rozpočet utratil 12 miliard korun, nikoli 18.

Zdroj: Blesk / Daniel Cernovsky

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová řekla, že by bylo dobré, kdyby rozhodnutí padlo do pondělí. Podle ní bude celý proces trvat dost dlouho.

„Nebudu nijak blokovat kompromis, ale já bych chtěla 6000 korun,“ vysvětlila svůj postoj Jana Maláčová. Řekla to při zahájení senátní kampaně Michala Šmardy (ČSSD).

Zdroj: Facebook Jany Maláčové

Také ministryně bere v úvahu možnost vyplácení 6 tisíc korun ne jednorázovou platbou, ale každý měsíc 500 korun.

Minulý týden o tomto tématu hovořil předseda vlády Andrej Babiš s ministryní financí Alenou Schillerovou. Každý z nich však měl na toto téma svůj názor.

Foto: Hans Štembera

ČSSD požádala své kolegy z hnutí ANO, aby se před zveřejněním některých tezí radili. Michal Šmarda řekl, že kdyby se pokaždé radili, než něco veřejně řeknou, tak by všichni zástupci vlády mluvili stejně a lidé by vládě více důvěřovali.

Poslankyně strany Pirátů Olga Richterová řekla, že pokud důchodci dostanou 6 tisíc korun, někteří z nich mohou ztratit nárok na příspěvek na bydlení na 3 měsíce.

Zdroj: Blesk.cz

Jana Maláčová ale po několika dnech řekla, že její ministerstvo je připraveno vše zařídit tak, aby se tak nestalo. Podle ní by výplata v lednu byla velmi dobrou podporou kvůli letošní inflaci.

Ministr vnitra a místopředseda ČSSD Jan Hamáček uvedl, že v koalici se všichni shodují na tom, aby letos byl vyplacen příspěvek pro důchodce.

Zdroj: Petr Hloušek, Právo

Je však třeba se ještě dohodnout na výši příspěveku a na tom, kdy a jakým způsobem bude vyplacen.

Zdroj: Deník / Martin Divíšek

Nyní v Česku pobírají starobní důchod zhruba 2 miliony 410 lidí. Počítáme-li ještě invalidní důchody a pozůstalostní důchody, bude to 2 miliony a 890 tisíc lidí.

Share