Jaroslav Flegr říká, že testovat všechny je nesmyslné: podle něj v takovém projektu může jít o velké peníze

Před časem hovořil ministr zdravotnictví Roman Prymula o možném projektu testování všech Čechů na koronavirus. Tento návrh ale okamžitě kritizovala řada odborníků, protože to považují za nesmyslné. Známý evoluční biolog Jaroslav Flegr se také domnívá, že nemá smysl to dělat. Podle něj to jen některým lidem pomůže vydělat peníze. Některé své myšlenky řekl pro eXtra.cz.

Roman Prymula o tomto možném projektu řekl, protože epidemiologická situace v zemi se postupně zhoršuje. Počet nakažených a hospitalizovaných je nyní velmi vysoký.

Zdroj: Facebook

Návrh ministra otestovat všechny Čechy na koronavirus ale kritizovala řada odborníků včetně známého evolučního biologa Jaroslava Flegra.

Podle něj by nebylo vhodné využít práci tisíců zdravotníků a miliardy korun na testování všech českých občanů. Například je logická otázka, a co dělat dál, i když všichni budou testovány.

Zdroj: Facebook

Podaří se všechny infikované umístit do izolace? Podaří se rychle vytrasovat kontakty všech nakažených lidí za poslední týden? Na tyto otázky zatím nelze jednoznačně odpovědět.

„Plošné testování na dobrovolné bázi, je naprosto k ničemu,“ řekl Jaroslav Flegr pro eXtra.cz.

Podle něj i když se podaří všechny rychle otestovat, samotné testování bez dalších kroků je nesmyslné.

Zdroj: Facebook

Říká, že jediným dostatečně účinným a nepříliš drahým způsobem je trasování kontaktů. Podle něj je třeba tyto kapacity zvýšit trojnásobně.

Podle profesora by takové masové testování mělo smysl, jen aby někoho obohatilo. Nemá žádné důkazy, komu by to prospělo, ale zajímalo by ho to.

Zdroj: ceskatelevize.cz

„Zda zvýšené trestní sazby za činy spáchané v době nouzového stavu se týkají pouze dvou kousků pečiva ukradeného v supermarketu, nebo i takovýchto miliardových tunelů,“ dodal Jaroslav Flegr.

Nyní se v některých zemích objevily názory, že mladí lidé do 30 let by neměli být vůbec testováni na koronavirus. Mají dostatečně silnou imunitu, aby zvládli tuto nemoc, mnoho z nich trpí bez příznaků.

Zdroj: YouTube / Český rozhlas Dvojka

Ale pan profesor říká, že to je také nesmyslné. Vysvětlil, že nejde jen o zdraví mladých lidí, ale o zdraví všech ostatních, kteří se mohou nakazit od mladých.

Podle něj je třeba mladé lidi více testovat, protože jsou aktivnější, respektive mají každý den výrazně více kontaktů s jinými lidmi.

Dodal, že nyní je důležité naslouchat názorům odborníků, nikoliv jiných lékařů. Podle něj by lidé měli poslouchat epidemiology, ale ne jeho vyjádření, protože je evoluční biologem.

Share