Kabinet navrhuje, aby zaměstnanci už nedostávali stravenky: „Pouze nabídneme zaměstnavatelům jednodušší a levnější alternativu“, řekla Alena Schillerová

V roce 2021 už zaměstnanci nebudou dostávat stravenky, ale místo toho jen peníze. To bude řešit vláda v rámci daňového balíčku. Příští tři roky se plánuje zvýšení spotřební daně na tabák a cigarety o 5 procent každý rok. Plánuje se také, že obce budou mít možnost nastavit místní koeficient u daně z nemovitosti v jednotlivých částech obce.

Ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že vláda neplánuje zrušit stravenky, jen chce změnit podobu jejich příjmu.

Zdroj: Instagram

„Pouze nabídneme zaměstnavatelům jednodušší a levnější alternativu“ řekla Alena Schillerová.

Podle ní si díky takovým změnám budou moci malé firmy a jednotliví podnikatelé dovolit příspěvek na stravování.

To znamená, že stravenky bude moci získat další milion pracovníků, kteří dříve nemohli. To by se dalo nazvat rozšířením sociální pomoci ostatním pracovníkům.

Zdroj: Profimedia.cz

Navrhuje se zavést tzv. stravenkový paušál. Podle Aleny Schillerové to umožní zaměstnavatelům poskytovat daňové úlevy určené na stravenky přímo ve formě peněz.

To umožní získat další peníze těm zaměstnancům, kteří nyní nemohou získat stravenky. Je ale nutné, aby tuto iniciativu Kabinetu schválila Sněmovna.

To určitě ovlivní stravenkový byznys. Takové změny by ale uvítaly restaurace a bary, které jsou nyní nuceny platit provize až 7 procent stravenkovým firmám.

Zdroj: Instagram

„Stravenky přináší nemalou časovou, finanční, ale také administrativní zátěž pro provozovatele restaurací“ řekl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek.

Paušál by podle něj měl zřejmý přínos.

Původně se takové změny plánovaly na podporu závodního stravování. V ČR je nyní zhruba 4,3 milionu zaměstnanců, z toho zhruba 1,8 milionu zaměstnanců má možnost využívat závodní stravování.

Zdroj: Profimedia.cz

Dalších zhruba 1,5 milionu zaměstnanců dostává stravenky. Zbylých 1 milion zaměstnanců nemá možnost získat závodní stravování a také nedostává stravenky.

Také post hlavní hygieničky země obsadí Jarmila Rážová od 1. července. Na tento post byli tři kandidáti.

Jarmila Ražová má bohaté zkušenosti ve zdravotnictví, konkrétně na ministerstvu zdravotnictví. Například čtyři roky vedla oddělení podpory veřejného zdraví.

Zdroj: Český rozhlas / Pavel Kozler

Další čtyři roky pracovala jako zástupkyně hlavního hygienika v zemi. Pracovala také ve Státním zdravotním ústavu a na hygienických stanicích.

Ministři ještě chtějí nabídnout podporu náhradní rodinnou péči.

Tento program má motivovat pečovatele, aby se více starali o postižené děti. Především motivace bude finanční.

Share