„Kolik bere Ovčáček nebo Mynář“: soud přikázal Hradu zveřejnit platy a odměny předních zaměstnanců

Nejvyšší správní soud (NSS) stanovil, že platy pracovníků Prezidenské kanceláře by měly být veřejné. Soud tak vyhověl ženě, která požádala o tyto údaje a vrátil žalobu pražskému městskému soudu.

O výši platů Kristýna Bašná požádala ještě v roce 2018 na základě svobodného přístupu k informacím. Chtěla vědět, kolik dostávají zaměstnance Prezidentské kanceláře.

Podobné údaje zveřejňuje už šest let na internetu. Kancelář prezidenta však žádosti nevyhověla a odmítla informace poskytovat.

.

Na Hradě uvedli, že podobný čin zasahuje do soukromých práv zaměstnanců. Žena ale rozhodnutí Prezidentské kanceláře napadla u soudu. Ten Bašné ale nevyhověl a žalobu zamítl.

.

Žena se během soudního řízení řídila rozhodnutím Ústavního soudu (ÚS), které dává možnost získat údaje o příjmech politiků, pokud žadatel splní několik podmínek.

Dle soudu Kristýna Bašná nesplnila tzv. roli „hlídacího psa“ ve společnosti.

Jiný názor však měl Nejvyšší správní soud, podle kterého Bašná zveřejňováním údajů na internetu plní tuto roli. Je to modelová situace, kdy právo na poskytování informací má větší váhu.

.

V souladu s rozsudkem se NSS domnívá, že ÚS chtěl vrátka přivřít, ale neměl na mysli je uzavřít úplně.

Před třemi lety se už stalo, že soud donutil Hrad zveřejnit platy svých pracovníků.

Podle těch údajů Vratislav Mynář v roce 2014 dostával měsíčně kolem 120 tisíc Kč. Za jeden a půl roku k tomu ještě dostal 1,5 milionu korun ve formě odměn.

.

Před pěti lety zveřejnit platy žádal také Luděk Maděra. Hrad je nakonec zveřejnil až po 19 měsících a dostal pokutu téměř 50 tisíc korun, kterou ale zaplatilo ministerstvo financí.

Share