Koruna zpevňuje vůči dolaru i euru: V jakem stavu je česká měna od doby před vyhlášením nouzového stavu v České Republice

Česká koruna rekordně posílila a je nyní k euru nejsilnější od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru letos v březnu, k dolaru však je nejsilnější za téměř dva roky — od září 2018. Podle údajů na serveru Patria Online česká koruna zpevnila k euru o osm haléřů na 26,09 Kč/EUR a k dolaru o 31 haléřů na 21,95 Kč/USD.

Zdroj: ebury.cz

Kvůli letošní pandemii koronaviru česká koruna zaznamenala výrazné propady proti světovým měnám. Od 12. března, kdy vláda kvůli šíření viru vyhlásila nouzový stav česká měna pak k euru i dolaru jen během několika dní prudce oslabila – vůči euru asi o dvě koruny a k dolaru o více než tři koruny.

Zdroj: e15.cz

v chvíli kdy vláda začala uvolňovat opatření proti šíření viru a kdy skončil nouzový stav, a to je zhruba od poloviny května, začala koruna zase vytrvale posilovat. Nynější kurz koruny k euru je nejnižší od 11. března letošního roku a kurz k dolaru od 26. září 2018.

Zdroj: roklen24.cz

Podle Českého statistického úřadu tržby českých obchodníků letos v červnu po očištění meziročně klesly o dvě procenta. Úřad práce ČR zase potvrdil další nárůst nezaměstnanosti v Česku, a to z červnových 3,7 procenta na červencových 3,8 procenta.

Share