Lukašenko obvinil „české loutkáře“ z organizace nepokojů v zemí po prezidentským volbám

Protesty v Bělorusku jsou organizovány zvenčí, „jedni z loutkářů jsou v České republice“, uvedl prezident Alexandr Lukašenko.

Zdroj:theguardian.com

Česká republika zároveň je obvinovaná i z toho, že dovezla běloruské policii zábleskové granáty.

„Vidíme loutkáře z jedné konverzace. Jednou z linií těchto loutkářů je Česká republika. Dnes z České republiky řídí opoziční štáb, kde, promiňte, tyto ovce sedí a nerozumí nic co po nich chtějí. Nařídil jsem tyto informace sdělit médiím, aby mohli vidět, co chtějí, “cituje Sputnik Bělorusko Lukašenka.

Zdroj:time.com

„To znamená, Lukašenko, který je v čele vertikální moci, v hlavě státu, by jim měl dobrovolně předat moc s podporou 80% voličů. Odtud pocházejí týmy (ze zahraničí), “řekl běloruský vůdce.
Současně vznikly spekulace, že Česká republika podporovala vládnoucí režim v Bělorusku poté, co byly zveřejněny fotografie zábleskových granátů používaných policií k potlačení protestů. Jedná se o zábleskové granáty P1 vyrobené v Čechách.

Zdroj:sky.com

„Dodává Česká republika diktátorskému režimu zábleskové granáty, které uráží mírné protestující? Zajímalo by mě, jaká bude reakce Evropské unie, “komentoval snímek běloruský telegramový kanál Nexta. Zároveň Life.ru napsal, že takové granáty lze snadno koupit online za 2 000 ruských rublů.

Český premiér Andrej Babiš zase odsoudil zákrok běloruské policie proti demonstrantům v Minsku. Na Twitteru napsal, že Bělorusové mají právo na svobodu slova a demokracii.

Zdroj:deccanherald.com

Prezidentské volby v Bělorusku se konaly v neděli 8. srpna. Podle Ústřední volební komise Běloruska, aktuální hlava státu, Alexander Lukašenko, získává 81,35%, následuje Svetlana Tikhanovskaya s 8%. Volební štáb Světlany Tichanovské uvedl, že výsledky komise neuznávají. Tým kandidátky si jistý, že údaje z volebních místností ve všech regionech zemí ukazují, že získala až 70–80 % hlasů.

Zdroj:dw.com

V neděli večer začaly v řadě běloruských měst číselné nepovolené protesty. Protestující v centru Minska začali se stavbou barikád z popelnic. Policie na ně vypálila slzný plyn, vodní děla, zábleskové granáty a vytlačila tak demonstranty z centra města. Během protestů se zranili desítky lidí.

Zdroj:tass.com

Share