„Vidím u svých prarodičů, jak moc nízké jsou penze“: Jana Maláčová odmítá diskuze, že v rozpočtu nejsou peníze pro důchodce stále chce dát „rouškovné“ ve výši 6 tisíc korun

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová stále chce dát důchodcům „rouškovné“ ve výši 6 tisíc korun, i když tento návrh schytal pořádnou porci kritiky. Politička říká, vidí, jak jsou penze nízké, a ještě od nikoho neslyšela, že by to byl špatný nápad.

O tomto tématu Maláčová promluvila během zahajování volební kampaně místopředsedy ČSSD Michala Šmardy, který vyzval ministryni, aby se vyjádřila.

Zdroj: aktualne.cz

To je ale důkazem toho, že sociální demokraté jsou pod tlakem veřejnosti a strana musí na to reagovat, aby si udržela vlastní pozice v krajích a v Senátu.

Nápad s 6 tisíci korun pro důchodce nemá mezi lidmi stoprocentní podporu a mnoho voličů si myslí, že by bylo užitečnější investovat peníze do sektorů, které epidemie zasáhla mnohem více.

Zdroj: blesk.cz

„Vidím u svých prarodičů, jak strašně nízké jsou penze,“ Jana Maláčová však řekla, že důchodcům chtějí pomoct, protože jejich penze nejsou dostačující a vidí, jak jsou důchody nízké. „Já jsem nepotkala nikoho, kdo by mi řekl, že to je špatně,“ dodala ministryně.

Zdroj: e15.cz

Stejně odpověděla politička i na doplňující otázku a prohlásila, že za poslední dny nikdo nekritizoval její návrh a jediní, kdo to dělal byla ODS.

Vláda se zatím nedohodla na tom, jaký příspěvek senioři dostanou, ale už si vyslechli kritiku od opozice a ekonomů, kteří považují tento krok za populistický.

Zdroj: e15.cz

Jedním z důvodů je rekordní deficit rozpočtu ve výši 500 milionů korun.

Maláčová odmítá, že by se jednalo o předvolební krok a schodek rozpočtu nepovažuje za opodstatněný důvod nedávat důchodcům finanční dárek.

Zdroj: ihned.cz

Ministryně považuje diskuze o tom, kde se vezmou peníze za hloupé a plytké. Myslí si, že důchodci zasloužili na důstojnou penzi, kterou by jim měli zajistit právě politici.

Zatím Maláčová nenašla podporu ani u ministryni financí Aleny Schillerové, která říká, že příspěvek musí být únosný pro státní rozpočet.

Zdroj: ihned.cz

Sociální demokratka je ochotna jít na kompromis a domluvit se na vhodném řešení, jak tuto částku vyplatit.

Zdroj: e15.cz

Nakonec Jana Maláčová řekla, že důchodci její návrh podporují. Část chce, aby jim byla zaplacená celá částka najednou, a druhá by chtěla dostávat 500 korun měsíčně.

Share