Martin Lang za své slova o Zemanovi trest nedostane: Vyplývá to ze soudní databáze

Nejprve Obvodní soud pro Prahu 8 a poté i Městský soud v Praze rozhodli, že v jednání Martina Langa nebyli složení trestného činu. Martin Lang je bývalý jesenický radní, který loni v dubnu na facebooku napsal o současném českém prezidentovi „je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini“.

Letos v květnu soud rozhodl, že v kauze Martina Langa nebyl spáchán trestný čin, maximálně přestupek. Státní zastupitelství ho obvinilo z podněcování k trestnému činu.

Zdroj: Blesk / TONDA TRAN

Pokud by soud uznal vinu bývalého radního, hrozilo by mu odnětí svobody na delší dobu. Státní zástupkyně tehdy žádala, aby byl obviněnému uložen peněžitý trest.

Martin Lang popřel složení trestného činu, zároveň ale přiznal, že to byl právě on, kdo tento příspěvek zveřejnil na svém Facebooku. Podle něj ale jednal v rámci svých ústavních práv.

Zdroj: Facebook M. Zemana

Martin Lang tak loni reagoval na to, že prezident Miloš Zeman souhlasil s zdaněním náhrad vyplacených církvím.

Obžalovaný se hájil tím, že jeho výrok byl nadsázkou. To znamená, že nikoho nenutil k tomu, aby prezidenta fyzicky zlikvidoval, ale pouze měl na mysli ukončení politického fungování Miloše Zemana.

Zdroj: Archiv Blesku

Martin Lang se nehodlá omlouvat ani prezidentovi, ani poslancům, k nimž se tehdy vyjádřil. Podle něj to bylo jeho právo na svobodu projevu.

Soudce obvodního soudu Miloslav Sládek v květnu uvedl, že případ nelze řešit v rámci trestního řízení. Upozornil však, že i právo na svobodu projevu má určité hranice.

Zdroj: Blesk / Karel Kopáč

Martin Lang byl dříve členem ODS, ale po této kauze ho vedení strany vyloučilo. Poté se také rozhodl dobrovolně opustit post radního v Jeseníkách.

Parlament schválil zdaněním náhrad vyplacených církvím 23. Dubna 2019. Prezident tuto novelu podepsal.

Zdroj: Dan Materna, MAFRA

Po půl roce však Ústavní soud rozhodl, že tato novela neodpovídá principům právního demokratického státu a zrušil ji.

Prezident Miloš Zeman a předseda vlády Andrej Babiš se na rozhodnutí Ústavního soudu shodli a řekli, že rozhodnutí je třeba respektovat a vyhovět.

Share